Evropská banka pro obnovu a rozvoj zlepšila výhled české ekonomiky na letošní rok. Nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt se letos v Česku zvýší o 0,1 procenta, zatímco v květnu předpovídala, že o 0,1 procenta klesne. Odhad růstu české ekonomiky na příští rok nicméně Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila na 2,5 procenta z dříve předpokládaných 2,9 procenta. Banka to uvedla ve svém hospodářském výhledu.

Revizi výhledu hrubého domácího produktu na letošní rok označil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek za technickou. Zohledňuje podle něj lepší než očekávaný výsledek české ekonomiky v prvním pololetí s tím, že ponechává výhled na druhé pololetí bez podstatné změny. Snížení výhledu růstu na příští rok odpovídá obdobnému zhoršení v dalších evropských ekonomikách, které jsou pro Česko významnými obchodními partnery.

„Celkově tedy nespatřuji v revizi žádný prvek překvapení,“ dodal.

Odhad letošního růstu ekonomiky ve všech zemích, ve kterých působí, Evropská banka pro obnovu a rozvoj proti květnu zlepšila o dvě desetiny procentního bodu na 2,4 procenta. Výhled na příští rok naopak o dvě desetiny procentního bodu snížila, nyní tak v příštím roce očekává růst o 3,2 procenta.

Banka upozornila, že v letošním prvním pololetí tempo růstu zpomalilo na 1,7 procenta z 3,3 procenta v celém loňském roce, protože vysoká inflace měla negativní dopad na kupní sílu domácností. „Ceny plynu v Evropě zůstávají téměř čtyřikrát vyšší než v USA a předpokládá se, že během zimy ještě vzrostou,“ uvedla banka.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj byla založena v roce 1991, aby pomohla bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. Nyní působí v téměř čtyřech desítkách zemí v Evropě, Asii a v Africe. Předloni v březnu se banka na žádost české vlády rozhodla, že po třináctileté pauze začne opět investovat v České republice.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj ve své zprávě uvedla, že česká ekonomika se nadále potýká s negativními dopady vysoké inflace.

„Ačkoliv se ekonomika vyhnula technické recesi (dvěma čtvrtletím poklesu za sebou), hrubý domácí produkt se v prvním pololetí meziročně snížil o 0,6 procenta,“ upozornila. „Pokles byl způsoben slabou domácí poptávkou,“ dodala.

Banka rovněž uvedla, že mezičtvrtletní růst spotřeby domácností ve druhém čtvrtletí signalizuje, že zmírňování inflace pomáhá vytvářet podmínky pro postupné oživení české ekonomiky. Zároveň však poukázala na mezičtvrtletní pokles exportu, který podle ní odráží možný útlum v budoucnu. „Oslabování zahraničí poptávky je klíčovým rizikem pro (letošní) výhled,“ dodala.

Odhad letošního růstu slovenské ekonomiky banka zhoršila na rovné jedno procento z dříve předpokládaných 1,4 procenta. V Polsku letos očekává růst hrubého domácího produktu o 0,6 procenta, zatímco maďarská ekonomika podle ní o 0,2 procenta klesne.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj nyní předpokládá, že ruská ekonomika v letošním roce vykáže růst o 1,5 procenta, zatímco v květnu předpovídala, že o 1,5 procenta klesne. Na příští rok počítá banka se zpomalení hospodářského růstu v Rusku na jedno procento.

Hrubý domácí produkt Ukrajiny se letos podle Evropské banky pro obnovu a rozvoj zvýší o jedno procento po loňském propadu zhruba o devětadvacet procent, za kterým stála ruská vojenská invaze. V příštím roce podle banky růst ukrajinské ekonomiky zrychlí na tři procenta.