Pravděpodobnost, že Evropská centrální banka na svém červnovém zasedání sníží úrokové sazby, se zvyšuje. Vyhlásil to v pátek člen Rady guvernérů ECB a prezident německé centrální banky Bundesbank Joachim Nagel. Velmi podobně se vyjádřila i členka Výkonné rady ECB Isabel Schnabelová.

Nagel na tiskové konferenci Bundesbank uvedl, že německé ekonomice se v prvních třech měsících tohoto roku „dařilo líp, než se očekávalo“, mezikvartálně vzrostla o dvě desetiny procenta. Podle něho existují „pozitivní indikátory,“ že výkon největší evropské ekonomiky se v současném druhém čtvrtletí zvýší ještě víc.

Začátkem tohoto týdne však Našel varoval před příliš rychlým snižováním úrokových sazeb ECB, protože by to mohlo ohrozit zpomalování inflace.

Schnabelová v rozhovoru pro relaci televize ARD Plusminus v pátek uvedla, že vzhledem na zlepšení inflace v eurozóně je snížení úrokových sazeb ECB „pravděpodobné“.

Upozornila však, že ECB ještě stále nemá dostatek údajů, protože některé zatím nedostala. Rozhodnutí o úrokách tak padne až v den, kdy se potká Rada guvernérů.

„Jestli nám inflační výhled a nové údaje dají důvěru, že inflace se bude udržitelně přibližovat k našemu cíli dvou procent, snížení sazeb v červnu je pravděpodobné,“ prohlásila.