Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na čtvrtečním zasedání podle očekávání opět ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 4,50 procenta.

Informovala o tom v tiskové zprávě. Úrokové sazby se tak nezměnily již páté zasedání za sebou. Banka nicméně signalizovala, že by se mohlo blížit jejich snížení.

„Pokud by aktualizované hodnocení Rady guvernérů, pokud jde o výhled inflace, dynamiku jádrové inflace a sílu transmise měnové politiky, dále posílilo její důvěru, že se inflace udržitelně blíží k našemu cíli, bylo by namístě stávající úroveň měnové restrikce zmírnit,“ píše se ve čtvrteční zprávě.

ECB předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat pod kontrolu inflaci, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila.

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně letos v březnu podle rychlého odhadu statistického úřadu Eurostat zpomalil na 2,4 procenta z únorových 2,6 procenta. Inflace tak klesla třetí měsíc za sebou a postupně se přibližuje k dvouprocentnímu cíli ECB.

Ta minulý měsíc předpověděla, že průměrná inflace v eurozóně bude v letošním roce činit 2,3 procenta a napřesrok klesne na dvě procenta.

„Aktuální informace celkově potvrzují předchozí hodnocení Rady guvernérů týkající se střednědobého inflačního výhledu. Inflace se nadále snižovala, přičemž tento pokles byl veden nižším tempem růstu cen potravin a zboží,“ uvedla ve čtvrtek centrální banka.