Navzdory rozšířené představě se ukazuje, že evropské technologické firmy s hodnotou přes miliardu dolarů rostou rychleji než jejich americká konkurence, která díky obřím společnostem jako Google, Facebook, Apple a Amazon vládne technologické branži už dekády.

Tento fakt zdůrazňuje čerstvá analýza poradenské a investiční společnosti GP Bullhound, která se specializuje právě na oblast technologií. Už šestým rokem vydávaná zpráva Titans of Tech uvádí, že kumulativní hodnota evropských jednorožců (tedy technologických startupů založených po roce 2000 s hodnotou přesahující miliardu dolarů) loni vzrostla o 28 procent, zatímco u jejich amerických konkurentů byl růst pouze 20procentní. Říká se v ní také, že jen za minulý rok v Evropě přibylo 21 jednorožců, celkem jich tedy je 84. V roce 2014 bylo v Evropě takových firem 30.

Hodnotu mnoha evropských jednorožců loni vystřelilo vzhůru zejména to, že do nich investoři z celého světa napumpovali rekordních 28 miliard dolarů. GP Bullhound odhaduje, že celý evropský miliardový technologický ekosystém má celkovou hodnotu 302 miliard dolarů. To je téměř třiapůlkrát víc než v roce 2014, kdy šlo o 89 miliard. Tento nárůst zřejmě do značné míry táhne vstup švédské streamovací služby Spotify na burzu.

Daniel Ek, CEO Spotify

Tato tvrzení je ovšem nutné vnímat v patřičném kontextu – evropské technologické firmy stále zůstávají ve stínu zámořských gigantů. USA mají Microsoft, Apple, Amazon a další; Čína společnosti jako Alibaba, Xiaomi, Tencent a Huawei; Japonsko zase SoftBank a Jižní Korea Samsung.

GP Bullhound předpovídá, že tento stav se během příštích dvou let změní. Společnost věří, že v roce 2021 bude mít starý kontinent novou technologickou firmu s hodnotou přes 50 miliard dolarů – ať už to bude zmiňované Spotify, nebo nizozemská platební platforma Adyen. To je poměrně ambiciózní odhad, pokud vezmeme v potaz, že současná hodnota těchto podniků je 22, respektive 20 miliard dolarů, takže by musely svou hodnotu v nejbližší době víc než zdvojnásobit.

Fakt, že Evropě zatím chybí skutečný technologický obr, dlouhodobě vzbuzuje polemiku a analýzy podobné té od GP Bullhound často tvrdí, že zásadní evropský technologický úspěch je na dosah ruky. Současný růst evropských firem nelze podceňovat, ale je třeba vnímat ho ze správné perspektivy. S výjimkou německého softwarového molochu SAP (který ovšem existuje už od roku 1972) totiž v Evropě pořád není ani jedna technologická společnost s hodnotou přes 50 miliard dolarů.