Ekonomické zpomalení, před kterými varuje mnoho ekonomů, kteří navíc hrozí recesí, se pomalu začíná nabírat specifické obrysy napříč různými sektory. A jedním z nich je i trh s informačními technologiemi.

„Tento rok je pro nás opravdu zajímavý. Nejdříve začal brutálně a i díky tomu jsme naplněni zakázkami až do konce roku. Nicméně letošní léto je jiné v tom, že všichni všichni kolem nás odjeli zřejmě na dovolenou a vůbec nic se neděje. Takovou okurkovou sezonu už jsem dlouho neviděl,” říká během nového Forbes BrandVoice podcastu výkonný ředitel brněnské skupiny Solitea pro oblast středně velkých podniků Martin Kudrna.

A druhý host, kterým je obchodní ředitel a zároveň syn zakladatelů rodinné firmy Datasys Martin Novák, přitakává. „Vnímáme velké ochlazení. Obecně ve firmách nastupuje trend velkého tlaku k úsporám, a to i z pohledu IT.”

Hosty nového Forbes BrandVoice podcastu byli Martin Kudrna ze Solitea (uprostřed) a Martin Novák z Datasysu (vpravo).

I přesto by ale firmy měly mít na paměti, že investice do informačních systémů budou čím dál nutnější pro jejich úspěšné fungování. Už jen z toho důvodu, že do digitalizace se postupně tlačí i stát.

„Stát bude s firmami čím dál víc komunikovat digitálně, takže každá firma musí mít tyto procesy podchycený. A to fakt člověk nedá dohromady s excelem. ERP systém je takový centrální nervový systém firmy,” říká Martin Novák.

A Martin Kudrna k tomu zmiňuje ještě jeden, prozaičtější důvod. „Ptali jsme se jednoho zakladatele výrobní firmy, kterému jsme ERP systém implementovali, co mu nakonec přinesl? A on nám zcela spontánně odpověděl: klid. Já teď prostě klidně spím.”

Co vše firmám přináší mít opravdu dobře vyladěný podnikový informační systém? Přežila by firma nez něj? A na co se mají připravit a na co si dát pozor firmy, pokud chtějí informační systém implementovat na zelené louce? To vše i více zaznělo v podcastu.