Na cestování je kromě jídla a kultury přitažlivá také odlišná krajina – včetně flóry. Pár stovek kilometrů od domova usedáte do stínu jiných stromů, pod nimiž rostou nezvyklé druhy rostlin. A pokud je cestování z nějakého důvodu omezené, žádoucí exotiku suplují botanické zahrady.

V Evropě najdete celou řadu působivých tropických skleníků, v nichž se snoubí skvělá architektura s prudkou zelení. Pojďme nakouknout do několika z nich – a začněme „doma“.

Mnoho lidí se letos rozhodlo nikam nevyrážet a objevovat krásy Čech a Moravy. Jedním z míst, která začínají nápadně projevovat svůj potenciál, je Liberec. Sídlí zde vůbec nejstarší botanická zahrada na území naší republiky: Spolek přátel přírody ji založil už v roce 1876.

V 50. a 60. letech tu vyrostl skleníkový komplex ve tvaru krystalu. V jednotlivých pavilonech najdete třeba pravěké rostliny nebo zdejší atrakci: obří leknín Victoria amazonica. Liberecká botanická zahrada má ambice inspirovat a formovat vkus – a minimálně na jedno odpoledne vás vtáhne do zeleného světa.

Když už jsme v Liberci, dovolme si mírnou odbočku z tropického dusna do chladivého osvěžení: uprostřed Lidových sadů nedávno obnovili lesní koupaliště. Bazén z roku 1935 poslední roky chátral, ale místní ho nenechali zpustnout, a tak se stal skvělým spotem pro letní pikniky.

Ti, kdo dávají před horskými panoramaty přednost jižanskému prostředí, by neměli minout vyhlášený Lednicko-valtický areál. Ideálním dopravním prostředkem v mírně zvlněné moravské krajině je kolo, kterým pohodlně objedete všechna zákoutí rozlehlého komplexu zahrad a vodních ploch. Jedním z klíčových zastavení je zámecký skleník.

Technická památka z první poloviny 19. století je nejstarším dochovaným skleníkem Evropy. Litinové sloupy ve tvaru bambusu se tyčí nad stovkami druhů tropických a subtropických rostlin. Také zde si hýčkají jednu vzácnost: obrovský, prý až 500 let starý cykas Encephalartos altensteinii, údajně jednu z nejdražších rostlin světa.

Takhle pyšně se fotí obdobně starý píchoš Altensteinův v amsterodamské botanické zahradě:

Z Amsterodamu ale rychle do Vídně, kde najdete botanických zahrad hned několik. V zámeckém parku Schönbrunn navštivte úchvatný skleník Palmenhouse, ve kterém je ukrytá restaurace. Dát si kávu nebo koktejl můžete nejen přímo uvnitř mezi rostlinami, ale také na terase, kde se vám otevře pohled na palácovou skleníkovou konstrukci.

Také zde najdete hned několik rostlinných unikátů. Místní se nejvíce chlubí 350 let starým olivovníkem, jehož stářím ztěžklá koruna se už poněkud ztrácí v okolním bujném porostu.

Velkou vzácností je wolemie vznešená, jediný žijící druh starobylé jehličnaté dřeviny. Byla objevena teprve v roce 1994 a v přírodě ji můžete vidět pouze v daleké Austrálii. Po tamních zničujících požárech se stala maskotem pro všechny druhy, jež se podařilo před stravujícím ohněm zachránit. Stále ovšem patří ke kriticky ohroženým druhům.

Jeden z největších tropických skleníků světa mají v Berlíně a je natolik působivý, že se pravidelně ocitá ve výběru nejskvělejších botanických zahrad Evropy. Z botanického hlediska je rovněž raritní: mají zde například welwitschii podivnou, starobylou rostlinu původem z Afriky, jejíž liánovité listy připomínají tryskající pramen.

Pokud na skutečný výlet zatím nemáte čas, a přesto si libujete v zeleni a palácových konstrukcích, najděte si instagramový účet milovníka urbexu z Francie: Romain Veillon putuje po celé zeměkouli, aby fotograficky zachytil opuštěná místa, na nichž po člověku převzala vládu příroda.

Některé jeho příspěvky mají silně snivý charakter – a to je při odpočinku žádoucí.