Policie v Kosovu zatkla několik lidí v souvislosti s explozí, která v pátek večer 29. listopadu poškodila kanál přivádějící vodu ke dvěma hlavním elektrárnám v Kosovu. O zatýkání podle agentury AFP informoval 30. listopadu kosovský premiér Albin Kurti. Kosovští představitelé už v pátek uvedli, že jde o teroristický čin, za kterým stojí Srbsko. O atentátu mluví i Francie a Evropská unie. Bělehrad ale takové tvrzení odmítl jako nepodložené obvinění.
Srbský ministr zahraničí Marko Djurić na sociální síti X bez uvedení důkazů napsal, že do výbuchu byla zapojena Kurtiho vláda. O „obvinění bez důkazů“ v souvislosti s tvrzeními, že za útokem je Bělehrad, mluvil srbský prezident Aleksandar Vučić, píše AFP.
Exploze na kanálu, který také zásobuje pitnou vodou značnou část Kosova, nastala v pátek zhruba v sedm hodin večer u města Zubin Potok na severu Kosova, kde mají většinu etničtí Srbové. Příčina výbuchu není známá, napsal Reuters.
Premiér Kurti při obhlídce místa výbuchu řekl, že kanál se zatím podařilo obnovit na dvacet pět procent jeho kapacity. Policie podle něho podnikla domovní prohlídky, provedla výslechy a shromažďovala důkazy. O tom, kolik přesně lidí policie zatkla, se premiér nezmínil. Označil je za „zločince a teroristy“.
Čin odsoudily i Francie či Evropská unie. „Je to odporný čin sabotáže proti civilní infrastruktuře,“ uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který je poslední den ve funkci. Dodal, že EU čin odsuzuje jako teroristický útok. „Tento atentát mohl mít výrazné dopady, a to hlavně na dodávky vody a elektřiny v Kosovu,“ uvedla francouzská diplomacie, která vyjádřila Kosovu solidaritu.
Na krizové schůzce se dnes ráno sešla kosovská bezpečnostní rada. Ta uvedla, že ozbrojené síly byly aktivovány, aby zabránily podobným útokům.
Úřady už dříve zvýšily bezpečnostní opatření, když policejní stanici a budovu obecní správy na severu Kosova zasáhly ruční granáty.
Vztahy mezi kosovskými Albánci a Srby na severu země jsou mimořádně napjaté. Srbská menšina odmítá uznat nezávislost Kosova a stále za svůj stát považuje Srbsko. Kosovo, někdejší jihosrbská provincie, nezávislost na Bělehradu jednostranně vyhlásilo v roce 2008.
Vztahy Srbska a Kosova se v posledních letech zhoršují mimo jiné v souvislosti se snahami vlády v Prištině uzavřít zbývající srbské instituce.