Tereza Vlasáková je kadeřnice, která utekla z kancelářského prostředí za splněním svého snu. Hair stylingu se věnuje teprve dva roky, ale díky svému přístupu si už v květnu tohoto roku s plným diářem uzavřela klientelu. Společně se svými zákazníky prožívá jejich nejzásadnější změny v životě od rozchodů, přes úpravu vlasů před důležitou schůzkou až po přípravy na svatbu. 


Postupně vyholené boky pánských hlav a barevná škála od pastelových tónů po sytě křiklavé barvy na dámských rozcuchaných loknách. Může si to ale dovolit každý? A co by na to řekl váš zaměstnavatel? 

Spolu s vlnou módních blogerů, youtuberů a influencerů na sociálních sítích jsme se začali lépe oblékat, líčit a odvaha stoupá nejenom v účesech. Nesmíte ale zapomínat na to, pod kým pracujete. Byť jste skvěle upravený, máte dokonale čisté oblečení a lesklé boty, váš šéf v bance nemusí být nadšený z barevného číra na hlavě a věřte, že to bude to první, čeho si všimne. Ne každý člověk a firma je tzv. „open-minded“ a vaše touha po individualitě nemusí být oceněna.

Čtěte také: Víme, co je nejlepší účes na léto a jak ho dosáhnout

Extravagantní účes by vám mohl ubírat na serióznosti. Politici, doktoři, učitelé, právníci a vrcholoví manažeři to mohou mít v tomto možná těžké, nicméně i já mám klienty, kteří pracují v těchto sférách, překousli strach z udivených pohledů lidí kolem sebe a svými účesy vyčnívají. Jejich kolegové a zákazníci jejich změnu přivítali pozitivně a jsou to i nadále vyhledávaní profesionálové ve svém oboru.

Jednou mne šokovala má klientka Eva, když mi řekla, že pracuje ve zdravotnictví a vede tým několika lidí. Zrovna jsem držela v ruce sytě růžovou barvu, že ji s ní obarvím. A ona mě uklidnila, že s její pracovní pozicí si to může dovolit. O tom, co chce mít na hlavě, má jasno, a nenechala by si to rozmluvit snad nikým. Do pochmurného nemocničního prostředí vnáší svými růžovými vlasy veselou náladu.

collage

Vlevo doktorka Eva a vpravo servírka Androniki

Výrazné vlasy nejsou překážkou ani pro mou klientku Androniki, která pracuje jako servírka ve vyhlášené restauraci v centru Prahy. Nechala si udělat teď populární růžovo-fialové odstíny a je spokojená.

Dalším zajímavým příkladem je Tomáš Gašpár, kterého jsme poznala ve vinném baru Vetlin, kde roky přednášel o exkluzivních minerálních vínech a ani na vteřinu mi nevadilo, že má dlouhé dredy. Ba naopak, je to jeho poznávací znamení. Pevně si za nimi stál, a to i když dostával spoustu zajímavých pracovních nabídek. Podmínkou ale vždy bylo nechat si zkrátit vlasy. Vždy odmítl. Teď pracuje v pražském bistru Eska a je vyhledávaným znalcem v oboru.

Jen tak mimochodem. Určitě si vzpomínáte na vysokoškolského profesora Vladimíra Franze, jenž kandidoval na prezidenta v roce 2012. Taky se nebál názorů okolí a šel do boje o prezidentský post potetovaný od hlavy až k patě. A když jsme u té politiky, určitě stojí za to si připomenout dredy Ivana Bartoše, lídra politického hnutí Pirátská strana.

bartos 2

Ivan Bartoš

Ať jste pirát nebo ne. Na hlavě si můžete nosit, co uznáte za vhodné. To nejdůležitější je, abyste se vy cítili dobře a sebevědomě. Ale pokud byste do práce přece jen radši zvolili spíše konzervativnější účes jako většina z nás, nechte si vystříhat strany do ztracena a delší vlasy na temeni pro variabilní styling.

U mužů s vyšším čelem a kouty je velmi trendy přiznat ustupující vlasy a já sama doporučuji vlasy ostříhat co nejvíce na krátko. Takové klienty většinou na stranách vyholuji téměř na kůži, a vlasy se směrem k temeni postupně prodlužují do 6—9 mm, záleží na hustotě a také barvě vlasů. Jeden z mých klientů takovému střihu přezdívá „hrdé plešatění“. Takový krátký střih perfektně doplní upravené vousy.

collage

Moderní účes pro pány s delšími vlasy na temeni hlavy

U pánů, které netrápí ztráta vlasů, se trendy postupně ubírají, stejně jako u dam, k přirozenosti. Delší (2—5 cm) vlasy už nejsou na škodu, klíčová je čistota vlasů a hezký styling. U těchto účesů je důležitý zaholený krk a upravené kontury kolem uší. Tyto detaily z neupraveného účesu vykouzlí trendy, svěží střih ve stylu nedbalé elegance.
Nesmrtelná je taky vyholená pěšinka, která se z typického místa nad spánkem přesunula v různých šířkách na stranu hlavy. Je moc hezké, když taková linka geometricky lemuje tvar střihu.