skip to main content
Byznys

EY Podnikatelem roku za Zlínský kraj je Stanislav Martinec z Komy

Na východě Moravy vyrábí obytné kontejnery a jméno jeho firmy – Koma Modular – je známé po celém světě. Dnes si k tomu Stanislav Martinec přidal i ocenění v soutěži EY Podnikatel roku ve Zlínském kraji.

Čtěte také: EY Podnikatelem roku za Vysočinu se stal šéf Agrostroje Lubomír Stoklásek

„Toto ocenění je pro mne zdrojem radosti, dojetí, vzpomínek a poctivé energie, protože naši firmu Koma budujeme již 25 let. Od samotného počátku navazujeme na baťovské a prvorepublikové principy a upřímně se těším na dalších 25 let budování oboru modulární výstavby v Česke republice i v Evropě,“ sdělil své první dojmy vítěz Stanislav Martinec.

Foto: Jiří Zerzoň

„Chceme představovat veřejnosti lidi, kteří podnikají slušně a poctivě. Těší mě, že i letos soutěž EY Podnikatel roku přináší jedinečné podnikatelské příběhy, které mohou být příkladem a motivací pro ostatní a které potvrzují, že velkého úspěchu lze dosáhnout i při dodržování pravidel fair play,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

Koma Modular je největším výrobcem modulárních staveb v tuzemsku, rovnou ale zapomeňte na obyčejné unimobuňky. Ty od Stanislava Moravce jsou celkem sofistikované moduly, ze kterých Koma po celé Evropě i v zámoří staví hotelové domy (jeden najdete třeba v centru Paříže), školy, sociální bydlení, ale taky showroomy a kanceláře.

Reklama

A z valašské výrobní linky před dvěma lety sjel taky pavilon, který Česko reprezentoval na světové výstavě Expo 2015 v Miláně. Futuristickou modulovou stavbu z bílého plechu tehdy navštívily dva miliony lidí a vzbudila mezinárodní ohlas – získala i medaili za architekturu.

„Porotu tehdy nadchlo, že je to stavba snadno rozložitelná, že celý dům můžete rozebrat na samostatné bloky, naložit na kamion a odvézt o tisíc kilometrů dál, kde ho zase složíte. Spoustu pavilonů totiž po Expu prostě jenom zboří,“ řekl Martinec Forbesu loni.

Foto: EY Podnikatel roku

Za 25 let existence v Komě vyrobili už 60 tisíc modulů, z nichž by mohli postavit třeba nový Zlín. Což je mimochodem Martincovo oblíbené město. Pochází z něj totiž jeho velký podnikatelský vzor Tomáš Baťa.

Příběh Stanislava Martince, který se sice točí kolem obytných kontejnerů, ale zahrnuje taky boj o život v čečenských zákopech, dvě stanutí na prahu krachu i jedno osudové setkání, jsme popsali v říjnovém Forbesu v roce 2017.