skip to main content
Byznys

Facebook není monopol. Americký soud zamítl žalobu

Federální soud v americkém Washingtonu zamítl antimonopolní žaloby, které v prosinci podala Federální obchodní komise (FTC) a skupina amerických států v čele s New Yorkem na společnost Facebook. Jedním z důvodů neúspěchu je podle dvou verdiktů publikovaných na internetu to, že se FTC nepodařilo přesvědčivě dokázat, že Facebook má mezi sociálními sítěmi monopolní postavení.

Dalším důvodem byl fakt, že napadení nákupu sociálních sítí Instagram a WhatsApp přišlo příliš pozdě. Facebook totiž první zmíněnou koupil už v roce 2012, WhatsApp pak o dva roky později.

Reklama

Americká média vývoj označila za tvrdou ránu pro FTC, která požadovala rozbití údajného monopolu kalifornské společnosti. Úřad ale stále může případ znovu otevřít v upravené žalobě.

Reklama

Podle televize CNBC po zprávě o zamítnutí žalob akcie Facebooku posílily o 3,4 procenta. Tržní hodnota společnosti zároveň převýšila bilion dolarů, tedy více než 21 bilionů korun.

„Ačkoli soud v této věci nesouhlasí se všemi tvrzeními Facebooku, v  konečném důsledku je s ním za jedno, že stížnost agentury (FTC) je právně nedostatečná a musí tedy být zamítnuta,“ píše se v soudním příkazu týkajícím se žaloby regulatorního orgánu.

„FTC se nepodařilo předložit dostatek faktů na to, aby důvěryhodně stanovila… že Facebook má monopolní sílu na trhu s osobními sociálními sítěmi,“ pokračuje memorandum.

Reklama
Reklama