Soukromí bylo na Facebooku vždy kontroverzním tématem a zdá se, že bude ještě kontroverznější. Tým, který má v Menlo Parku na starosti umělou inteligenci, totiž právě testuje algoritmus, který vás pozná na jakékoli fotografii, a to i když vám na ní nebude vidět do obličeje. Stačí mu pro vás nějaké charakteristické rysy – třeba to, jak nosíte upravené vlasy.

Podle webu New Scientist je tento algoritmus schopen identifikovat lidi nejen na základě účesu, ale také oblečení, tělesných proporcí nebo podle držení těla. Vedoucí týmu umělé inteligence Facebooku Yann LeCun při prezentaci nového nástroje použil jako příklad svého šéfa Marka Zuckerberga – ten je totiž známý svými módními preferencemi, skoro vždycky totiž nosí šedé tričko a to novému algoritmu k tomu, aby ho poznal, stačí.

Facebook-Facial-Recognition

Facebook svou novinku, která už stihla vyvolat debaty o ochraně soukromí, vyzkoušel na zhruba 40 000 fotografií z Flickru a algoritmus testoval na fotkách, kde byly obličeje uživatelů viditelné i na těch, kde se lidé dívali jinam. V současnosti je schopen poznat lidi údajně s 83% úspěšností.

Čtěte také: Facebook se rozhodl, že už se bez něj neobejdete

Zmíněné obavy z ochrany soukromí Yann LeCun odmítá s tím, že nový algoritmus může naopak soukromí uživatelů Facebooku posílit. Podle jeho názoru by se totiž dal využít jako nástroj, který vás upozorní na to, že se fotka s vámi objevila na internetu – a pokud se vám nebude líbit, můžete zvážit zpřísnění podmínek soukromí na vašem účtu anebo požádat o odstranění dotyčné fotky.

S rozpoznáváním obličejů pracuje také aplikace Moments, kterou Facebook nedávno spustil. Ta je schopná sdružovat fotky, na kterých jste vy nebo vaši přátelé, kteří se fotili na stejném místě či události.

Čtěte také: Facebook maže mrtvé duše a je to znát. O nejvíc fanoušků přišly Rihanna a Shakira

Tato aplikace zatím není dostupná v Evropě, protože místní zákony vyžadují, aby podobné aplikace obsahovaly mechanismus, který by dokázal automatickou rekognici vypnout – aby si každý uživatel mohl zvolit, zda ji chce používat, nebo ne – a tu Moments zatím nemají.

I když se o něm aktuálně hodně mluví, tak Facebook není jediný, kdo s rozpoznáváním obličejů pracuje. Google i Apple nedávno představili inovovaná úložiště fotografií – Google Photos nabízí neomezené ukládání a třídí fotografie podle obličejů nebo místa konání a Photo App od Applu dokáže díky funkci Smart Album sdružit fotky podle obličeje osoby, která se objevuje na všech fotografiích.