Dům v Chuchli, početný vozový park a stamiliony na účtě. Tak se v médiích včetně Forbesu prezentoval mladý Čech Ondřej Janata, který se svým fondem Growing Way lákal investory na až třicetiprocentní zhodnocení svěřených peněz.

V posledním týdnu se ale příběh Ondřeje Janaty, který takto přesvědčil na čtyři tisíce lidí, otočil o 180 stupňů. Jak informoval server Seznam Zprávy, kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve čtvrtek ohlásili, že Janatu už několik dní vyšetřují kvůli podezření z podvodu mimořádného rozsahu.

„Podvod měl být spáchán prostřednictvím takzvaného neveřejného alternativního fondu. V této věci došlo k obvinění jedné osoby, jednatele společnosti. Uvedená osoba měla prostřednictvím nabídky investic vylákat finanční prostředky v souhrnné výši zhruba 1,5 miliardy korun,“ sdělil k probíhajícímu vyšetřování mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej bez udání konkrétních jmen.

Samotný Janata se k obvinění nevyjádřil.

Dnes už je situace jasnější. Podle zdrojů Forbesu jde právě o osmadvacetiletého Ondřeje Janatu, průkopníka live tradingu v Česku a také jednatele zmiňovaného fondu Growing Way. Policie je toho názoru, že Growing Way fungoval na principu Ponziho schématu, kdy jsou investorům připisovány fiktivní zisky, které ovšem neplynou z úspěšného obchodování na trzích, ale jsou vypláceny z vkladů nově příchozích investorů.

Samotný Janata se k obvinění nevyjádřil, na SMS nereagoval a telefon po celý den nezvedal. Podle informací Forbesu se ale před kriminalisty obhajoval tím, že část finančních prostředků od investorů převedl z fondu na brokerské účty v zahraničí, kde s nimi obchodoval.

Peníze by tak měly existovat a být převedeny zpět na účty jeho fondu. NCOZ oznámila, že se jí z celkové částky podařilo zajistit zhruba miliardu korun.

Den od propuknutí celé kauzy poslal Janata Forbesu vyjádření:

„Nechci nyní celou záležitost jakkoli blíže komentovat a zasahovat tak do vyšetřování. Mohu jen uvést, že jsem s penězi klientů aktivně obchodoval a není pravdou, že by šlo o Ponziho schéma. S orgány plně spolupracuji a pevně věřím, že se vše brzy objasní,“ uvedl Janata.

Výtky drobných investorů, kteří se ke Growing Way připojili, směřují také k tomu, že Janata byl v podstatě jediným člověkem, který se svěřenými prostředky mohl nakládat. Samotní investoři tak činit nemohli, a proto byli závislí na burzovních příkazech mladého investora.

Janata, který je stíhán na svobodě, má v souvislosti s vyšetřováním obstavený dům v pražské Chuchli a také svůj početný vozový park. Ať už vyšetřování podvod potvrdí, či nikoliv, znamená to pro Janatu jediné: konec jeho současného byznysu, ve kterém měl podle svého dřívějšího vyjádření sám stovky milionů korun.

A také rychlé rozplynutí jeho snu.

„Chci vybudovat velkou skupinu pokrývající segment financí, který mě baví, ze všech stran. Chtěl bych dělat více fyzické věci. Trading je totiž smutný v tom, že člověk jen sedí u počítače a vidí jen ta čísla,“ neskrýval své ambice v článku Forbesu, který na našem webu vyšel na začátku dubna. 

info Jan Rasch

Po ohlasech čtenářů, ve kterých zazněly i domněnky, že byznys pana Janaty není takový, jak ho pro média vykresluje, jsme se však na článek znovu podívali a uznali jsme, že nesplňuje naše požadavky na ověřování informací, ani na redaktorskou a editorskou kvalitu. Rozhodli jsme se ho proto z našeho webu už v červenci stáhnout.

Chceme se vám tímto omluvit za naše pochybení při vydání původního článku. Slouží nám jako připomínka toho, jak je podstatné dodržovat novinářské zásady a dbát na kvalitu naší práce. Případ budeme i nadále sledovat.