I když je nejhůř, rodina člověka vždycky podrží a dá se na ni spolehnout. Příběhy drtivé většiny firem zmíněných v tomto čísle Forbesu to potvrzují. Rodina je totiž základ.
15. století
Rodina je základ renesance. Rozhodnutí rolnické rodiny Medicejů přestěhovat se ze severu Toskánska do Florencie přepsalo evropské dějiny. Díky svému byznysovému talentu se zde během pár století vypracovali na jeden z nejmocnějších evropských rodů.
Banco dei Medici byla ve své době největší evropskou bankou, rodina spravovala rozsáhlé majetky evropských královských dynastií a církvi dodala celkem čtyři papeže. Do historie se však nesmazatelně zapsala až svým mecenášstvím.
Peníze Medicejů daly tvůrčí svobodu Donatellovi, Michelangelovi nebo Leonardu da Vincimu a z Florencie se díky nim stala kolébka renesance.
Rok 1580
Rodina je základ moci. Po smrti portugalského krále Sebastiána I. cítí jeho strýc Filip II. Habsburský, tou dobou vládce Španělska, jedinečnou příležitost.
Jeho nárok na trůn sousední země je silný a portugalská armáda se zrovna vzpamatovává z největší porážky, jakou kdy u koloniální expanze utrpěla. A tak Filip v roce 1580 vpadne do Portugalska, bez většího odporu se zmocní Lisabonu a přidá si ke jménu další královský titul.
Tímto momentem se rod Habsburků ocitá na vrcholu moci, kromě Pyrenejského poloostrova ovládá Čechy, Rakousko, Maďarsko plus dnešní Benelux, Německo a většinu Itálie. A také kolonie zabírající zhruba polovinu Jižní a Severní Ameriky.
Rok 1848
Rodina je základ viktoriánské literatury. „Papá, psala jsem knihu a chci, aby sis ji přečetl,“ nesměle prohlásí Charlotte Brontë, když vstoupí do otcovy studovny. Reverend Patrick Brontë se nejdřív dceři omluví s tím, že luštění jejího rukopisu by pro něj bylo příliš náročné.