Obří transakce, o které se v kuloárech mluvilo už dlouhé měsíce, dosáhla svého vrcholu. Investorská sestava v „klasickém“ složení EC Investments, PPF a Rockaway koupila Fast. Že nevíte, oč jde? Přesně takhle nenápadně probublával i celý obchod.

Fast je každopádně velká skupina vlastnící síť Planeo Elektro, ale také licenci na exkluzivní distribuci značek Sharp, Toshiba, JVC, ale i třeba módní Gant nebo nápojový SodaStream.

Že jde skutečně o velký byznys, potvrzují i poslední čísla – skupina Fast loni utržila zhruba 13 miliard korun při ziskovosti EBITDA 900 milionů. Hodnotu transakce strany nezveřejnily, podle informací Forbesu se každopádně částka pohybuje mezi čtyřmi a pěti miliardami korun. Původní odhady, kdy se pracovalo s osmi- až desetinásobkem EBITDA, se tak ukázaly jako přestřelené.

Za pozornost každopádně stojí primárně dvě věci – miliardářské konsorcium, které lze jmenovitě číst jako Křetínský, Tkáč (EC Investments) PPF a Havrlant (Rockaway) se u dealu potkává úplně stejně jako v případě Mall Group. Jinými slovy podílově 40 : 40 : 20.

To naznačuje velké plány a hlavně synergie právě se skupinou Mall Group, jakkoliv Rockaway, která novinku komunikovala vnějšímu světu, nic takového explicitně neříká. Zatím. Do narativu o ekosystému, který je složený z kombinace offline a online kanálů, to každopádně perfektně zapadá.

Příběh je ještě o to zajímavější, že podle některých zdrojů z trhu je na spadnutí právě prodej Mall Group. Společně s nedávnou ohlášenou ziskovostí EBITDA skupiny (kterou vzhledem k povaze e-commerce byznysu některé české byznysové špičky nepovažují za relevantní) může jít o další kousek skládačky velkého exitu.

Čeští investoři založili za akvizičním účelem společnost Sluggeria, která může, zdá se, vycházet z anglického slova slugger, což je hrubě přeloženo někdo, kdo rozdává velké rány. Asociace s našimi velkokapitalisty je zřejmá, ale tady už jsme v rovině bujaré imaginace. Po Tanemu od PPF je to každopádně další název akviziční firmy, nad nímž lze s úsměvem přemýšlet.

Jakkoliv transakci musí ještě posvětit antimonopolní úřad, rýsují se z ní noví čeští miliardáři. Nutno podotknout, že extrémně mladí miliardáři.

Základy Fastu položil v devadesátých letech podnikatel Tomáš Smrčka, který v roce 2009 tragicky zemřel. Jeho synům – dědicům impéria – Tomášovi a Jakubovi je jednadvacet, respektive osmnáct let. Dlouhodobě je zastupoval, stejně jako v aktuální transakci, předseda představenstva Zdeněk Pech.

Perličkou je, že pokud Jakub Havrlant, absolutní vlastník skupiny Rockaway, pojede ještě chvíli podobným tempem, objeví v seznamu nejbohatších Čechů i sebe.