Po více než roce můžou v Hilding Anders bouchat šampaňské. Společnost, která se specializuje na výrobu zdravotnických matrací a svým objemem zakázek patří mezi největší v republice, má k oslavám důvod – novou továrnu.
Ještě loni na jaře se její ředitel pro Českou republiku Petr Vašíček opatrně procházel polorozbořenou výrobní halou v Roztokách u Jilemnice. V říjnu roku 2020 ji zničil rozsáhlý požár. Škoda na zařízení, technologiích i na ušlém zisku dosáhla 350 milionů korun.
Výrobu museli v Hilding Anders načas přemístit do pronajatých továren do Nové Paky i na Moravu. Mezitím hledali nové prostory, které našli v Jilemnici – loni v podkrkonošském městě koupili areál o rozloze osmdesát tisíc metrů čtverečních, ve kterém sídlila firma Mehler, a přebudovali ho na výrobu.
Rekonstrukce vyšla na čtrnáct milionů eur. „Co se týče oddělení šití, prošívání a výroby potahů, tak to už je do Jilemnice přestěhované. Do poloviny února bychom tam měli mít i výrobu na zpracování polyuretanových pěn, kompletaci a lepení,“ říká Petr Vašíček, ředitel Hilding Anders pro Českou republiku.
Firma tak bude moci opustit pronajaté haly u Hodonína na jižní Moravě a sídlit bude jen na dvou místech ve dvou krajích. V královéhradeckých Hořicích zůstane logistické centrum, v Jilemnici kompletně celá výroba. „Dvacet tisíc metrů čtverečních jilemnického areálu připadá na haly a kanceláře. Firma Mehler tu zůstává i nadále s menší výrobou v pronájmu,“ dodává Vašíček.
V nové výrobní hale jsou nejmodernější číslicově řízené obráběcí stroje a nejvyšší úrovně podle ředitele dosahuje i požární zabezpečení, napojené přímo na hasiče a zahrnující automatické zavírání dveří a hlídaní jednotlivých sektorů. Výroba matrací by se tak už brzy mohla vrátit do stavu před požárem, kdy byla dodací lhůta dva týdny od objednání.
„Před požárem jsme se pohybovali v šesti až osmi týdnech, teď jsme to stáhli na tři, ale věřím, že až otevřeme kompletní výrobu v Jilemnici, dostaneme se na lhůtu deseti dní,“ vypočítává ředitel.
Zatím má firma v Jilemnici přes sto zaměstnanců, do budoucna by ale jejich počet chtěla zdvojnásobit.
Navzdory covidu i požáru, který způsobil výpadky a zdražení, byl přitom její loňský obrat vyšší než v předchozích dvou letech. Jen v Česku se pohyboval nad hranicí 400 milionů korun a celá švédská skupina Hilding Anders pak v obratu překonala miliardu eur.
Zákazníky má po celém světě, v Česku za rok vyrobí více než 200 tisíc matrací, které dodává také do nemocnic nebo hospiců. „Jsem trochu nepřítel dovážení materiálu z Číny, takže jsme se v minulosti zaměřili hlavně na evropské výrobce z Německa, Belgie, Holandska, Slovenska, ale i z Čech. Sice ty vstupy byly trochu dražší, ale když nastal problém s dovozem čínských kontejnerů, tak se nám to vyplatilo,“ rekapituluje Vašíček.
Oproti ostatním výrobcům problém s dodávkami nepocítili ani tehdy, když byl materiálu nedostatek i v Evropě. „Naši dodavatelé nás podrželi. Byli jsme jim věrni v dobách, kdy od nich všichni odcházeli a tlačili je s cenami, takže teď byli féroví a dávali nám v zakázkách přednost,“ popisuje ředitel firmy, založené už v roce 2000 pod názvem Tropico. Do skupiny Hilding Anders se zařadila o sedm let později.
Požár, který na konci října v Roztokách u Jilemnice propukl, zavinila technická závada na elektromotoru u jednoho ze strojů. Od něho se vzňal prach a oheň se pak rychle rozšířil po celé továrně. Zaměstnanci, kterých bylo tehdy na místě asi pětatřicet, už stačili jen zavolat hasiče a utéci ven.
Požárem poničená hala musela kvůli špatné statice dolů, vyklizený areál si ale firma ponechala – pozemek a zbylé stojící budovy jsou její. A podle Vašíčka je možné, že je v budoucnu ještě využije.