Ještě několik hodin předtím, než měla začít výroba ve zbrusu nové hale jabloneckého Jablotronu, do ní naváželi zaměstnanci materiál. A těšili se, až začnou pracovat v moderním prostředí.

Místo toho však brzy sledovali, jak hasiči likvidují požár, který v továrně vypukl 6. srpna dvě hodiny po půlnoci. Škody půjdou podle majitele Jablotronu Dalibora Dědka do stamilionů.

Příčinu požáru hasiči stále vyšetřují, ale podle Dědka je více než pravděpodobné, že ji zavinila malá lithiová baterie, která začala hořet. „Tenhle druh baterií je prokletý, už jsme s nimi měli v minulosti špatné zkušenosti. I proto ty větší dáváme do ohňuvzdorných schránek. Tahle byla ale opravdu malinká, podobná té, kterou máte třeba v hodinkách,“ říká podnikatel.

Na samotné budově vyčíslili hasiči škodu přes osmdesát milionů korun. Další desítky budou na vybavení. Do moderní haly přesunula firma svou výrobu z továren v areálu někdejší Bižuterie, které má v plánu zrekonstruovat. S tím teď musí počkat.

„Výrobní prostory už nám nestačily, proto jsme postavili novou halu, přikoupili technologii, stroje, vše do ní navozili, připravili, lidé si tam vymazlili svá pracoviště, a pak to všechno během chvíle zničil oheň,“ říká Dědek.

Výrobu tak zase museli vrátit zpět na staré pracoviště a teď se snaží zachránit stroje za desítky milionů korun. To, co šlo, vyčistili, popel a saze, které po požáru zůstaly, ale budou mít radikální vliv na jejich životnost.

„Dodavatelé nám tvrdí, že jsou prakticky na odpis. Jejich mechanika je dělaná do čistého prostředí, teď na všech věcech leží pětimilimetrová vrstva sazí, které nejdou dolů. Kdo má ruce, ten pomáhá s čištěním. Některé komponenty do linek nám dodavatelé půjčili, tak uvidíme, jak dlouho ty stroje vydrží,“ dodává.

Statici ještě stále zjišťují, zda jsou škody na budově konečné. Už teď je jisté, že polovina střechy musí pryč. Celkové ztráty ještě vyčíslené nejsou.

„Vyšetřování stále pokračuje, zatím známe jen škodu na budově, zbytek se teprve dává dohromady, půjde ale určitě o další desítky milionů korun,“ uvádí mluvčí hasičů Libereckého kraje Jakub Sucharda.

Jablotron se specializuje na výrobu zabezpečovacích systémů. Do holdingu dnes však už spadá devatenáct firem, které se zabývají třeba i rekuperačními jednotkami a systémy větrání nebo vývojem vodíkových palivových článků.

Loni v říjnu zničil požár výrobní halu také firmě Hilding Anders, která v Roztokách u Jilemnice v Krkonoších vyráběla matrace. Škoda přesáhla sto milionů korun, další desítky milionů stojí demolice vyhořelé továrny. Vyšetřování policie uzavřela s tím, že šlo o technickou závadu na elektromotoru u jednoho ze strojů.