Až se na konci června nebudete moct dočkat začátku prázdnin – ať už proto, že je máte, nebo třeba že vám potomci odjedou na letní tábor –, můžete si dny zpříjemnit návštěvou hudebního festivalu United Islands of Prague. A noci poznáváním jeho nového bratra – festivalu Metronome.

Za United Islands of Prague, multižánrovým festivalem, který letos zaplní pražské ostrovy ve dnech 23.–26. června, stojí duo David Gaydečka a Martin Voňka. Tihle „otcové zakladatelé“ budují festival, kde si můžete zdarma poslechnout ne úplně mainstreamové, ale rozhodně kvalitní kapely, už celkem úctyhodných 13 let. A tak v nich už nějakou dobu rezonovala myšlenka na něco nového.

„Nespokojíme se jen s tím, že něco opakujeme, dáváme si mety,“ vysvětluje Gaydečka. „United Islands se dostaly do módu, kdy je lidi do určité míry berou jako samozřejmost. Z toho máme radost, ale zároveň je to už zajetý koncept, který můžete stále vylepšovat, ovšem revoluce už v něm nebude.“

Čtěte také: 12 nejlepších evropských festivalů, o kterých jste možná ještě neslyšeli

Proto poslední dva roky pracovali na úplně novém festivalu Metronome, který se odehraje o víkendu 25.–26. června v areálu Stromovky na pražském Výstavišti. Metronome by se měl podle Gaydečky stát „druhou nohou“ k United Islands – nohou komerčnější, protože na rozdíl od United Islands si na ni koupíte lístek (jednodenní vyjde na 1200 Kč, dvoudenní stojí 1600–2400 Kč podle toho, jestli chcete festivalově stát, nebo sedět na tribuně), ale taky takovou, kde si užijete opravdu velká jména. Letos je hlavním lákadlem Iggy Pop, dalšími velkými jmény jsou třeba britští Foals, The Kooks nebo Crystal Fighters.

Z (více či méně) domácích interpretů se diváci můžou těšit třeba na Richarda Müllera, Ivana Krále společně s Jiřím Suchým, kapely Please the Trees, The Prostitutes či J.A.R., výjimečně ovšem ve spojení s gospelovým sborem Maranatha. „Dlouze jsme s Romanem Holým řešili, aby to byli praví J.A.R. a zároveň abychom fanouškům nabídli něco, co od J.A.R. ještě neslyšeli,“ říká Gaydečka. „Přesvědčili jsme ho, že gospelová mše, jak koncert pojmenoval Oto Klempíř, jim bude slušet.“

Gaydečka

David Gaydečka je spoluzakladatelem hudebního festivalu Metronome.

Festivalový program se skládá podle vkusu členů 15členného interního týmu, který tvoří organizační jádro. „Každý máme trochu jiné chutě a to je fajn,“ říká Gaydečka. „Hodně nových jmen pro nás objevuje Barbora Šubrtová, která objíždí srazy promotérů či agentur a mluví s kapelami. S trochou nadsázky je to taková naše Eva Zaoralová.“ Vedle vnitřního týmu se na přípravě Metronomu podílí ještě zhruba dvacítka externistů a další desítky s ním spolupracují krátkodobě.

Jak si asi dokážete představit, vybudovat nový festival dá docela zabrat. Nejen časově – interprety musíte domlouvat s ročním či ještě větším předstihem, aby vás vměstnali do svého programu, přičemž platí, že čím slavnější jméno, tím náročnější je domlouvání –, ale samozřejmě taky finančně. Rozpočet Metronomu pro první ročník je 40 milionů korun, z toho zhruba čtvrtinu tvoří bartery a na zbytek je potřeba sehnat partnery. Festival spolupracuje třeba s pražskými pivovary, ovšem dalším partnerům jsou dveře stále otevřené.

Čtěte také: Na jedno s vratným kelímkem. Češi učí svět pít pivo ekologicky

„Rovnou jsme se smířili s tím, že letos budeme v minusu a že festival nejspíš bude ztrátový ještě dva roky, i když přiznávám, že jsme nejdřív doufali ve větší odvahu partnerů. Jenže v Čechách je rozhodování o penězích trochu na dlouhé lokte,“ říká k tomu Gaydečka. „Ale máme jasno v jedné věci: kapacita Metronomu je 15 tisíc lidí a za tuhle hranici nepůjdeme, ani kvůli zisku. Chceme, aby si lidi odnesli zážitek z akce, kde pro sebe máte prostor a nikdo vám nešlape po hlavě.”

Za úspěch by přitom považoval, kdyby se na Metronome přišlo podívat aspoň deset tisíc lidí. „Rádi bychom, aby si lidi přes den užili objevování nových kapel na United Islands a potom večer si zašli na známá jména na Metronome,“ říká Gaydečka. Pokud se to povede, mohlo by na oba festivaly přijít celkem 70–80 tisíc lidí.

Takové číslo by oba festivaly zařadilo mezi deset největších kulturních akcí v Česku a přispělo k tomu, aby festivaly pomohly nejen Praze, ale celé republice zas trochu víc obživnout. „Odvaha, důvěra a něco pozitivního je to jediné, co nám v Čechách může pomoct pojmenovat, co chceme, a jít za tím někam dál, ne jen být negativní,“ říká Gaydečka. „A my bychom rádi právě k tomuhle přispěli.“

Kromě Metronomu jsme pro vás vybrali tipy na další cool letní festivaly:

  • International Shakuhachi Festival Prague 2.–6. června, Praha

Desátý ročník festivalu mezinárodního festivalu věnovaného japonské hudbě – nejen té tradiční, ale i soudobé.

  • Špilberk Food Festival 3.–5. června, Brno

Máte chuť na restovaného černého škorpiona, poslechnout si u toho swing a naučit se šavlí odšpuntovat šampaňské?

  • RawFest 4.–5. června, Ostrov Štvanice, Praha

Mladé kokosy, nejlepší britský raw šéfkuchař a živé jídlo ve 3. ročníku festivalu, který vám ukáže tak trochu jiný pohled na jídlo.

  • iShorts: První liga 8., 14., 15. a 21. června, Praha, Brno, Ostrava, Veselí nad Lužnicí, Trnava, Zlín, Jablonec nad Nisou, Bratislava

Přehlídka nejlepších světových krátkých filmů loňského roku. Organizátoři říkají: „Nikoho bez medaile neuvidíte.“ A navíc kvůli tomu ani nemusíte jet do Prahy…

  • Chlebíček Fest 11. června, Praha

Klasika všech klasik – český chlebíček – v tradičním i moderním pojetí plus kanapky a jednohubky od třicítky renomovaných výrobců.

  • Zpatra – Festival improvizace 17.–19. června, Studio Alta, Holešovice, Praha

Něco jako televizní Partička, ale naživo. Slet nejlepších českých improvizátorů z Česka i návštěv ze zahraničí.

  • Řečkovický festival minipivovarů 25.-26. června, Brno

Chomout, Lucky Bastard, Mamut a spousta dalších českých a moravských minipivovarů na jednom místě spolu s prvním českým Masterchefem Petrem Jonášem.

  • Prague Ice Cream Festival 26. června, Výstaviště Holešovice, Praha

Znáte lepší způsob, jak zahájit léto? Druhý kopeček festivalu přinese ochutnávku české i světové zmrzliny.

  • Festival NODO 27.–30. června, Ostrava

Spojení dvou O – Ostravy a Opery (té současné) – už potřetí na čtyřech místech v Ostravě. Program: šest operních děl, z toho tři světové a dvě české premiéry, jedna premiéra divadelní verze opery.

  • Swing me Prague 13. srpna, Velká Chuchle, Praha

Všichni poslední dobou propadli swingu, takže je jen fér, aby měl svůj festival. První ročník elektro-swingové akce.

S přispěním Daniely Ešnerové