Ačkoli jsou jejich hlavní devízou jablka, stejně majitelé jablářství F. H. Prager záhy zjistili, že opravdové jádro byznysu vězí v lidech. Dva dlouholetí kamarádi Ondřej Frunc a Cyril Holub byli nadšeni z rozjezdu vlastní firmy a ze zaplňování díry na trhu poctivým ciderem, a tak trochu zapomněli, že vyhoření může na člověka přijít i na nižší firemní pozici.

Jak pečovat o vlastní tým, překonat zpočátku vlažné přijetí na trhu a jak bojovat proti průmyslovým gigantům, se nyní se 100 tisíci litry cideru ročně učí průběžně od založení společnosti v roce 2010. Ověřit si nabyté zkušenosti se chystají znovu během letošního jara, kdy chtějí pod novou značkou uvést hned tři neobvyklé příchutě nealkoholického piva (ALE, IPA, Stout), což na českém trhu taky zatím nikdo nedělá.


F

Foto: F. H. Prager


Každý zaměstnanec potřebuje péči

Dlouhou dobu jsme byli sami, dva až tři roky jsme neměli žádné zaměstnance a ani jsme nevěděli, co vlastně obnáší role zaměstnavatele. Vůbec jsme si neuvědomovali, že každý zaměstnanec potřebuje péči, protože my dva jsme si ji navzájem nedávali a byli jsme motivováni budováním vlastní firmy.

Neuměli jsme pozitivně hodnotit práci týmu, protože jak to tak bývá na začátku každého podnikání bez investora, nepřetržitě jsme naráželi na spoustu problémů a zádrhelů, které jsme museli neustále řešit. To samo o sobě vytváří velmi negativní prostředí.

Čtěte také: Porady vestoje a schůzky jen v nouzi. Co mistrům müsli pomáhá řídit firmu

Poté docházelo k situacím, kdy jsme měli v týmu super schopné a samostatné lidi, za které mluvily vynikající výsledky, a my jsme si říkali, že takoví pracovníci přeci nepotřebují naši každodenní péči a vysvětlování všech firemních procesů. Jenže přesně tyto osoby po roce přicházely s tím, že jsou vyhořelé, že nepřinášejí firmě žádný užitek a že končí.

Když vám tým mentálně vystoupí z firmy

Výše popisovaná situace se nám přihodila s kolegyní, která měla na starost provoz showroomu v Dejvicích. Přišla jako ohromně nadšený, namotivovaný člověk. Zaučila se a pak fungovala samostatně. My jsme se jí moc nevěnovali a v našich očích vše fungovalo skvěle. A to přesně jeden rok. Až po tak nesmyslně dlouhé době jsme se jí jen namátkou zeptali, jak to vlastně jde.

Zaskočila nás informací, že už z firmy dávno mentálně vystoupila, že je ubitá stereotypem a připadá si zbytečná. Ztratila zájem, začala prokrastinovat a topila se v pochybnostech. Jsem přesvědčen, že kdybych s ní víc spolupracoval, nenechával vše jen na jejích bedrech a víc jí pomáhal, celá situace by dopadla úplně jinak.

F.H.Prager_showroom Praha (1)

Showroom F.H. Prager v pražských Dejvicích. Foto: F.H. Prager

Chyby jsou výsledkem špatného nastavení

Od té doby se snažíme, aby všichni věděli o všech. Chceme, aby s námi zaměstnanci beze strachu mluvili o svých problémech a chybách. Protože nastanou-li nějaké, je to většinou z důvodu špatně nastaveného systému z naší strany.

Čtěte také: Jak jsme se od nápadu, který nevyšel, dostali k silnému projektu a investorovi

Navíc se každý týden všichni scházíme v kanceláři na krátké úderné porady, které slouží k budování vzájemného respektu. Porady nejsou jenom o tom, že my radíme našim lidem, ale také oni nám. Snažíme se, aby každý zaměstnanec věděl, co se chystá za aktivity nebo kde nás aktuálně tlačí pata. Zkrátka aby se cítil ve firmě přítomný a užitečný.

Výměna rolí přináší pozitivní efekt

V našem týmu potřebujeme samostatné a proaktivní jedince, ale povinností manažera je vykonávat supervizi a starat se i o duševní hygienu svých zaměstnanců. Občas je fajn vyměnit si role.

Nedávno se nám přihodilo, že onemocněl řidič, ostatní byli zcela vytížení a neměl kdo jet na závoz. Nezbylo nám tedy nic jiného než sednout za volant. A zjistili jsme, že bychom to měli dělat častěji.

Od té doby je to jedna z našich vizí do budoucna – vidět celý proces znovu na vlastní oči, potkat se s lidmi, se kterými jsme před pěti lety začínali obchodovat, ověřit si, jak funguje i tento článek byznysu.