skip to main content
Filantropie

Filantrop Karel Janeček: Mecenáš, který se snaží zlidštit matematiku

2 minuty čtení

Jeden vystoupil, další vystoupil a ještě jeden za ním. Ještě počkáme, až poslední nedočkavec nastoupí a autobus může opustit zastávku. To není každodenní scénka z veřejné hromadné dopravy. Místo lidí se z a do autobusu dostávají kaštany a autobus také není tím pravým autobusem, ale jen jeho papírovým modelem.

Je totiž jedním z nástrojů alternativní výuky matematiky pro ty nejmenší od profesora Milana Hejného, kterému s propagací a rozšiřováním jeho metody pomáhá český miliardář Karel Janeček. Jemu se věnuje další část dokumentárního cyklu Filantrop.

Reklama

Čtěte také: Filantrop Petr Sýkora: Jak se z papírového milionáře stal anděl

Matematik Karel Janeček patří k největším a nejaktivnějším českým mecenášům. Může si to dovolit. V roce 1995 založil společnost RSJ, která je dnes jedním z největších obchodníků na světových burzách. RSJ totiž do obchodních transakcí aplikovala svůj algoritmus, který nemá nikdo jiný na světě.

I když firma v počátku svých aktivit kvůli matematické chybě málem zkrachovala, tým Karla Janečka své snažení nevzdal a o pár let později už měl vyděláno tolik, že bylo jasné, že by do konce života už nikdy nemusel pracovat. „Už v pubertě jsem přišel na to, že aby člověk v tomto světě získal svobodu a nezávislost, tak je důležité si vydělat peníze. Protože pak budu mít svobodu a budu moct dělat projekty, kterým věřím,“ říká mimo jiné Janeček v dokumentu.

A svou filozofii dnes beze zbytku naplňuje. Karel Janeček je činný hned v několika projektech, přičemž nejvíce energie věnuje své Nadaci Karla Janečka, která od svého vzniku před dvěma lety podpořila více než stovku projektů. Jen loni rozdala 35 milionů korun.

Reklama

Český miliardář v sobě matematika nezapře a jeho vizí je tento obor zlidštit tak, aby se jej žáci neobávali, ale naopak jej zábavnou formou co nejvíce logicky pochopili. Podporuje tak například projekt H-mat, který se snaží rozšířit právě výukovou metodu matematiky uznávaného profesora Milana Hejného.

„Pro mě je matematika jednou z nejdůležitějších věcí pro lidi,“ říká Janeček v dalším díle dokumentární série Filantrop, který vysílá ČT2 tuto neděli od 18.15.

Reklama
Reklama