Jeden vystoupil, další vystoupil a ještě jeden za ním. Ještě počkáme, až poslední nedočkavec nastoupí a autobus může opustit zastávku. To není každodenní scénka z veřejné hromadné dopravy. Místo lidí se z a do autobusu dostávají kaštany a autobus také není tím pravým autobusem, ale jen jeho papírovým modelem.

Je totiž jedním z nástrojů alternativní výuky matematiky pro ty nejmenší od profesora Milana Hejného, kterému s propagací a rozšiřováním jeho metody pomáhá český miliardář Karel Janeček. Jemu se věnuje další část dokumentárního cyklu Filantrop.

Čtěte také: Filantrop Petr Sýkora: Jak se z papírového milionáře stal anděl

Matematik Karel Janeček patří k největším a nejaktivnějším českým mecenášům. Může si to dovolit. V roce 1995 založil společnost RSJ, která je dnes jedním z největších obchodníků na světových burzách. RSJ totiž do obchodních transakcí aplikovala svůj algoritmus, který nemá nikdo jiný na světě.

I když firma v počátku svých aktivit kvůli matematické chybě málem zkrachovala, tým Karla Janečka své snažení nevzdal a o pár let později už měl vyděláno tolik, že bylo jasné, že by do konce života už nikdy nemusel pracovat. „Už v pubertě jsem přišel na to, že aby člověk v tomto světě získal svobodu a nezávislost, tak je důležité si vydělat peníze. Protože pak budu mít svobodu a budu moct dělat projekty, kterým věřím,“ říká mimo jiné Janeček v dokumentu.

A svou filozofii dnes beze zbytku naplňuje. Karel Janeček je činný hned v několika projektech, přičemž nejvíce energie věnuje své Nadaci Karla Janečka, která od svého vzniku před dvěma lety podpořila více než stovku projektů. Jen loni rozdala 35 milionů korun.

Český miliardář v sobě matematika nezapře a jeho vizí je tento obor zlidštit tak, aby se jej žáci neobávali, ale naopak jej zábavnou formou co nejvíce logicky pochopili. Podporuje tak například projekt H-mat, který se snaží rozšířit právě výukovou metodu matematiky uznávaného profesora Milana Hejného.

„Pro mě je matematika jednou z nejdůležitějších věcí pro lidi,“ říká Janeček v dalším díle dokumentární série Filantrop, který vysílá ČT2 tuto neděli od 18.15.