Kvido Štěpánek je průmyslník, vynálezce a filantrop. V Jablonném nad Orlicí ho zná snad každý, od revoluce tam buduje firmu Isolit-Bravo, která dnes dosahuje ročního obratu přes miliardu korun. „Tady jsem prožil dětství, mládí, všechno. I proto se snažím, aby to tady fungovalo, abych lidem pomohl,“ říká Štěpánek o svém kraji v dalším díle dokumentární série Filantrop.

Štěpánek pochází ze skromných poměrů. Matka mu zemřela, když mu bylo devět, otec o tři roky později a čeho dosáhl, dosáhl prací. „Základní věc, o kterou se v životě snažím, je, aby moje bilance byla pozitivní a abych toho na světě udělal víc dobrého než špatného,“ říká.

V duchu tohoto přesvědčení pomáhá lokální nemocnici, kde výrazně přispěl na endoskopickou sestavu pro ORL pro ambulantní pacienty za 1,3 milionu. Vedle toho podporuje místní hospice a postižené děti, posílá humanitární konvoje na Ukrajinu a zvelebuje památky ve svém kraji.

Jeho firma pro místní hřbitov vymyslela nezamrzací vodovod, protože ten předchozí fungoval vždy až od poloviny května. A k dobročinnosti se snaží motivovat i lidi kolem sebe. V místním obchodním řetězci společně vymysleli akci, kdy si lidé mohli zakoupit kupon za 30 korun a peníze přes něj putovaly rovnou do nadačního fondu orlickoústecké nemocnice S námi je tu lépe.

„Rád bych byl strážným andělem tohoto kraje. Ale k tomu mi samozřejmě schází sebevědomí, to bych se příliš povyšoval,“ mluví skromně, přestože na filantropii ročně pošle přes tři miliony korun. To, co Štěpánek dělá, přesahuje hranice kraje (viz jeho aktivita pro Ukrajinu) i hranice běžného chování dnešních lidí.

Další díl dokumentárního cyklu Filantrop vysílá ČT2 tuto sobotu v 18.15.