Jak sám s nadsázkou říká, k podnikání ho přivedla kuponová privatizace. Jako většina Čechů si na začátku devadesátých let pořídil kuponovou knížku a začal si hrát na kapitalistu. Dnes je jedním z nejbohatších lidí v Česku. O českém podnikateli, mecenáši a milovníkovi vína Liboru Winklerovi je další díl z dokumentárního cyklu Filantrop.

Čtěte také: Filantrop. Tito lidé usilují o lepší Česko, ukazuje cyklus dokumentů

Příběh brněnského rodáka Libora Winklera ale nezačíná s privatizací české ekonomiky, do konce devadesátých let byl klasickým zaměstnancem. Do té doby, než potkal dnes miliardáře Karla Janečka a připojil se k jeho tehdy ještě malé firmě.

Dnes společnost RSJ protáčí díky unikátnímu algoritmickému modelu miliardy na světových burzách. Libor Winkler, který mimo jiné stojí za vznikem pražského uměleckého centra DOX, ale původně vystudoval biologii a práce vědce jej dodnes přitahuje. Vědě a výzkumu se proto snaží pomáhat alespoň svými filantropickými aktivitami skrz Nadační fond Neuron, který finančně podporuje nadějné české vědce a výzkumníky.

„Baví mě dělat věci, kde je vidět výsledek. Jsou lidé, kteří dělají věci, kde to není o výkonu, ani o tom úspěchu. A ti vždycky budou žít z určitých darů či podpory,“ říká Winkler.

Více o mecenášských aktivitách Libora Winklera se dozvíte z dalšího dílu cyklu Filantrop, který poběží v neděli od 18.15 na ČT2.