Narodil se v Děčíně, ale svůj život zasvětil Ústí nad Labem. Kromě jiného to dokazuje i Stipendijním fondem Renesance, jenž za čtyři roky své existence pod křídly Ústecké komunitní nadace podpořil 30 studentů, kteří díky němu mohli studovat v zahraničí. Řeč je o podnikateli Martinu Hausenblasovi, jemuž se věnuje další díl dokumentárního cyklu Filantrop.

Čtěte také: Filantrop. Tito lidé usilují o lepší Česko, ukazuje cyklus dokumentů

„Je potřeba lidi vysílat ven, aby se tam obohatili a přinesli zpět inspiraci. A tím pádem i prosperitu,“ přibližuje Hausenblas svou motivaci k založení fondu. Do něho pravidelně přispívá deset procent ze svého platu, což podle jeho slov vystačí na podporu zhruba deseti studentů ročně.

Aktivity ústeckého podnikatele, a v posledních letech i politika, ale mají výrazně vyšší cíle. Životním krédem Martina Hausenblase, který získal finanční nezávislost díky své úspěšné firmě Adler, je totiž udržitelný rozvoj města a společnosti, rozvoj elektromobility a autonomní dopravy. I proto investuje do moderních technologií, jako je třeba platforma pro objednání taxi Liftago.

Čtěte také: Zakladatel Liftaga Martin Hausenblas: Jak jsem vydělal svůj první milion

Více o Martinu Hausenblasovi v dalším díle dokumentární série Filantrop, který poběží v neděli od 18.15 na ČT2.