Petr Sýkora s Janem Černým vybudovali firmu Papirius, kterou před deseti lety s obrovským ziskem prodali. V roce 2011 založili nadaci Dobrý anděl, která pomáhá rodinám s dětmi, jež se vlivem dlouhodobé nemoci dostaly do finanční tísně. Zakladatelé Dobrého anděla platí veškerý provoz a jejich příběh je tématem prvního dílu dokumentární série jménem Filantrop autorů Jany Počtové a Daniela Tučka, která od 5. listopadu poběží v České televizi.

Na začátku příběhu stála potřeba dvou studentů přivydělat si při škole. Nebylo jim ani dvacet, fungovali trošku punkově v pokojíku a předsíni bytu rodičů a zboží rozváželi vypůjčeným žigulíkem. Studentský projekt se ale postupně rozrostl do velkého byznysu, který nakonec Sýkora prodal. Zrovna tou dobou se vrátil z Ameriky, kde viděl, jak běžné tam je být filantropem, podělit se o peníze. A rozhodl se něco zemi, ve které vystudoval, vrátit.

Čtěte také: Filantrop. Tito lidé usilují o lepší Česko, ukazuje cyklus dokumentů

Protože má vlastní děti, jeho myšlenky tenkrát bloudily různými směry až do těch nejvzdálenějších konců. Silným impulzem byl případ matky se dvěma dětmi (to ještě v době, kdy byl Anděl teprve ve fázi příprav), jejíž syn měl nádor na mozku. „To jsem si řekl, že Dobrého anděla opravdu musíme udělat,“ vzpomíná Sýkora.

Od té doby nepřímo vstoupil společně s Černým a „andělským“ týmem do života tisíců rodin. Do řad Dobrého anděla se měsíčně přihlásí tisíc nových lidí s chutí pomoct a dnes je přispěvatelů zhruba 40 tisíc. Pomoc andělů už využilo přes 2,5 tisíce rodin, každý měsíc jich 50 až 70 přibude a podle objemu získaných příspěvků dostane každá rodina zhruba 4,5 tisíce měsíčně.

Dokument o Petru Sýkorovi vysílá ČT2 tuto sobotu v 18.15.