Pochází z chudé země, ale měl to štěstí, že jeho rodina patřila do střední třídy. A i přesto, že jeho rodiče vydělávali v přepočtu 400 korun měsíčně, mohli si dovolit zaplatit svým dětem soukromou školu a ještě pravidelně odevzdávat deset procent ze svého výdělku chudým. A to Sanjivovi Suriovi, dnes majiteli restaurační skupiny Zátiší Group, zůstalo do současnosti. I proto se mu věnuje další díl z dokumentární série Filantrop.

Čtěte také: Filantrop. Tito lidé usilují o lepší Česko, ukazuje cyklus dokumentů

Sanjiv Suri je rodilý Ind, který už čtvrt století žije v Praze. Původně chtěl dělat vojenského pilota, jenže pak přišel úraz a jediná škola, která jej tehdy na podzim přijala, byla hotelová. Dnes i díky tomu vlastní cateringovou a restaurační skupinu Zátiší Group.

A více než třetina zisku firmy (letos poprvé to má být až polovina) pravidelně odchází na jeho filantropické a charitativní aktivity. Ze svých prostředků tak podporuje například Unicef, Červený kříž nebo Člověka v tísni. V rámci této organizace nyní pomáhá projektu Lepší škola, který se stará o doučování dětí ze znevýhodněných rodin či jejich předškolní klub.

„Takové děti nedosáhnou odborného vzdělání, středního nebo vysokoškolského. Je potřeba pomocné ruky,“ říká Suri s tím, že v současnosti je v projektu zainteresováno 100 lektorů, kteří individuálně doučují zhruba 80 dětí. „Nevíme, které dítě nám co dokáže, nevíme, jaké bude. Třeba ale bude jednou sedět na Hradě jako náš budoucí prezident,“ říká úspěšný podnikatel.

Více už v dalším díle dokumentární série Filantrop, který poběží v sobotu od 18.15 na ČT2.