Obrovské dílně dominuje velká dřevěná deska, na kterou truhlář opatrně přikládá malý dřevěný špalíček. A vedle něj ještě jeden té samé velikosti, o kousek dál další a tamhle bude stát největší z nich. Takhle se kousek po kousku skládá dohromady základní nástin historického modelu města Fulnek.

A Kousek po kousku je i název nadačního fondu, který založila Martina Mazancová a který na vytvoření makety přispěl. O tom už je další díl dokumentární série Filantrop.

Čtěte také: Filantrop. Tito lidé usilují o lepší Česko, ukazuje cyklus dokumentů

Martina Mazancová ráda podporuje projekty se „širokosáhlým dosahem“. Není to tedy tak, že by se zaměřila jen na jeden problém. „Je to jako rozlité mléko, které se dostane všude. Nejde tedy o pomoc jen pro jednoho jedince,“ vysvětluje zakladatelka Nadačního fondu Kousek po kousku, který na Fulnecku už pět let každoročně podporuje zhruba 40 projektů.

Poskytnutí financí na vytvoření makety historického modelu města Fulneku, kterým prostupuje hranice mezi Slezskem a Moravou, je jen jedním střípkem z celé mozaiky jeho filantropických aktivit.

Fond Kousek po kousku mohl vzniknout zejména díky finanční podpoře rodinné firmy Pars Komponenty z nedaleké Studénky.

Více o Martině Mazancové a jejích aktivitách vypráví další díl dokumentárního cyklu Filantrop, který poběží v neděli od 18.15 na ČT2.