Bjarke Ingels je architektonická celebrita. Svým návrhem Vltavské filharmonie učaroval i Praze.

Když tenhle charismatický čtyřicátník z Kodaně mluví o budovách, urbanismu, zkosených střechách, fasádách a veřejném prostoru, máte chuť všeho nechat a podat si přihlášku na fakultu architektury.

Na Bjarkem Ingelsovi je vidět, s jakým zápalem může člověk ke své práci přistupovat. Zápal pro věc z něj čišel i ve chvíli, kdy pár minut po vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže na Vltavskou filharmonii popisoval plnému sálu svoji vizi, se kterou v nabité konkurenci světových hvězd architektury uspěl.

Teď, pár měsíců po vyhlášení, se ladí smlouva, po jejímž popisu se Ingelsův tým pustí do tvorby detailní studie, a Praha má tak před sebou jedinečnou šanci postavit stavbu skutečně světového formátu. Protože Bjarke Ingels rozhodně je světovým architektem. A to nejen proto, že ho v roce 2016 zařadil časopis Time mezi sto nejvlivnějších lidí světa.

Ve svém studiu BIG (Bjarke Ingels Group), jež má pobočky v Kodani, Londýně, New Yorku, Barceloně a Šen-čenu a které zaměstnává přes 600 lidí, razí vlastní filozofii „Yes is more“, odrážející kreativitu, s níž Ingels ke svým nápadům a návrhům přistupuje.

Pro novou pražskou filharmonii na holešovickém břehu Vltavy navrhl společně s Brianem Yangem, jedním z 22 partnerů, kteří s Ingelsem BIG vedou, budovu, která bude nejen špičkovou kulturní institucí, ale i novým veřejným prostorem.

Po vyhlášení výsledků soutěže na Vltavskou filharmonii vedení Prahy a členové poroty říkali, že těžká práce teprve začíná. Vnímáte to také tak?

Řekl bych, že je to pravda. Zároveň jsme ale už do soutěžního návrhu dali obrovské množství energie. A také vím, že pro Prahu a Česko byl výběr místa a dohoda na tom, že tam filharmonie bude stát, dlouhý proces. Takže se hodně těžké práce už odvedlo, před námi je ale ještě spousta úkolů pro následujících osm let. Uplynulý měsíc jsme strávili přípravami smlouvy, abychom se mohli po létě naplno pustit do práce. 

Forbes Digital Premium