skip to main content

Film na dnešní večer: Československý Star Trek, neortodoxní vtipy o Evropanech a příběh McDonald’s

Reklama

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici filmů si pro vás připravil redaktor Mikoláš Rec.

Ikarie XB 1
(Netflix, 88 minut, 1963)

Pokud na Netflixu holdujete sérii Star Trek: Discovery, pak byste neměli opomenout ani tento film. Ikarie XB 1 je opravdovým pokladem československé kinematografie. Černobílé sci-fi z roku 1963, v němž se čtyřicetičlenná posádka vydává hledat život v solární soustavě Alfy Centauri, předběhlo pilotní díl původní série Star Trek o celé dva roky.

EuroTrip
(Netflix, 87 minut, 2004)

Reklama

Stará dobrá klasika z nultých let, která reflektuje zažité stereotypy o Evropanech. Od britských fanoušků Manchesteru United, kteří si neberou servítky ani před Jakubem Kohákem, po neortodoxní sex v Nizozemsku.

Dá se říct, že podobný film by už dnes vzniknout ani nemohl. A ačkoliv s ním můžete procestovat celou Evropu, vlastně se ani na krok nehnete z Česka. Všechna města totiž ztvárnila Praha: od Paříže přes Amsterdam po dosti zanedbanou Bratislavu.

Zakladatel
(Netflix, 115 minut, 2016)

Abychom byli takříkajíc trochu Forbes, dovolil jsem si přidat také americký snímek The Founder, vyobrazující vzestup miliardového impéria společnosti McDonald’s. Úspěch, peníze, ale i intriky – to všechno zobrazuje příběh Raye Kroce, syna českého emigranta ze Stupna u Plzně.

Kroc ovládl původně rodinný podnik, základem jehož úspěchu byl do té doby nevídaný koncept, a vybudoval z něj to, čím je dodnes.

Reklama
Reklama