skip to main content

Film na dnešní večer: jeden osudový vztah ve třech filmech

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Dnes je 1. máj a hrdliččin hlas zve nejen k dovádění v rozkvetlých sadech a zahradách, ale taky navádí k optimismu, že se už brzy vrátí „normální život“ se vším, co máme rádi: cestováním, objevováním a ochutnáváním jeho bohatství. A taky se vztahy, které bývají občas zamotané, ale přesto vyztužují naše všední dny.

Proto doporučuji zakončit den filmovou trilogií o jednom takovém docela normálním osudovém vztahu, která sleduje jeho historii v reálném čase. Nabízí vše, co lze od studeného prvomájového večera čekat: lehkou dávku nekýčové romantiky, inteligentní humor a několik šarmantních evropských lokací k tomu.

Reklama

Celou trilogii můžete vidět na streamovacích platformách Amazon Prime nebo na Hulu.

Před úsvitem

Trilogie sleduje milostný příběh Jesseho a Celine vždy v odstupu devíti let. Ústřední dvojici hrají Julie Delphy, francouzská herečka, zpěvačka, scenáristka a režisérka, která bývá označována za evropského Woodyho Allena v sukních, a Američan Ethan Hawke.

Mezi oběma jiskří skvělá chemie, jež dává filmům postaveným na dialozích (či spíš nekončícím rozhovoru mezi oběma hrdiny) šťávu.

V nejstarším z filmů se dva dychtiví, inteligentní a idealističtí studenti seznamují v rychlíku z Budapešti do Vídně, kde je čeká čtrnáct hodin, než se rozední a jejich cesty se zase rozdělí…

Před soumrakem

Reklama

Znáte ten zvláštní pocit, když se z minulosti zdánlivě zaváté nečekaně vynoří někdo, kdo pro vás kdysi cosi znamenal. Najednou je tu spousta kdyby a občas se může zdát, že v alternativním životním příběhu byste trable a problémy zvládali tak nějak líp.

Takové setkání občas zapůsobí jako hluboký nádech nad hladinou úmorné všednosti. Anebo vám taky dokáže změnit život. Scénou pro pokračování romance z vlaku je tentokrát Paříž.

Před půlnocí

Nechci spoilovat, ale vyhnout se tomu nelze. Po dalších devíti letech potkáváme Jesseho a Celine jako manželskou dvojici a rodiče andělských blonďatých dvojčat.

Prázdninový řecký venkov poskytuje líbivou kulisu otázkám, které si ve středním věku nekladou sami: co si počít, když máte všechno, o co jste v životě usilovali, jste v ráji, s milovaným člověkem po boku a stejně to nefunguje?

Režisér této indie klasiky, americký filmař Richard Linklater, připustil, že čtvrtý snímek do série (pokud by se tvůrci drželi konceptu, měl by se v kinech objevit příští rok) by mohl tematicky čerpat z pandemie a nucené izolace.

Ale stejně tak dobře můžeme dvojici potkat až za dvacet let v důchoďáku. Nebo taky nikdy.

Zatím v pandemii vzniklo fanouškovské video navazující na koncept trilogie, sestříhané z Q&A loňského Mezinárodního filmového festivalu v Torontu, který probíhal online. Jmenuje se výstižně Before the End.

Reklama
Reklama