Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Inspiraci na dnešní večer si pro vás připravila redaktorka Anna Nosková.

Skafandr a motýl

(Amazon, 112 minut, 2007)

Jean-Dominique Bauby byl ztělesněním úspěchu a vkusu. Šéfredaktor francouzského módního časopisu Elle měl skvělou práci, ženy mu ležely u nohou a v garáži stálo stylové auto. Splněný sen ale zmizel mrknutím oka kvůli mozkové příhodě. Ta uvěznila hédonistického novináře v jeho těle, když ve svých 43 letech kompletně ochrnul.

Komunikovat mohl pouze mrkáním a knihu Skafandr a motýl, která se stala předlohou tohoto filmu, nadiktoval své terapeutce pouze pohyby očních víček. Nebojte se však na film režiséra Juliana Schnabela podívat. I přes veškerý smutek totiž oslavuje život.

One Week and a Day

(Amazon, 98 minut, 2017)

Šiva je v judaismu týden, kdy se pozůstalí vyrovnávají s odchodem svých blízkých. Izraelci Eyal a Vicki oplakávají svého pětadvacetiletého syna Ronnieho. Zatímco matka se chce vrátit zpět ke své profesi učitelky a hledá úlevu od bolesti v práci, otec pod tíhou emocí rezignuje a začne kouřit trávu s mladým sousedem.

I přes velmi těžké téma najdete ve filmu spoustu míst, kde se slzy pláče mísí s těmi od smíchu. Bez patosu, bez nepřirozeně vytvořených situací. One Week a Day zaujal před časem nejen diváky na karlovarském filmovém festivalu, ale i v Cannes.

Sixteen Candles

(Amazon , 93 minut, 1984)

Kvalitní komedie o dospívání zasáhnou i srdce dospělého člověka. Dokážou navodit vlnu melancholie a domnění, že puberta byla ve skutečnosti opravdu skvělá, možná také díky tomu, že nejlepší období svého života jste měli před sebou.

Sixteen Candles patří do takové kategorie. Vypráví o Samantě Baker, na jejíž šestnácté narozeniny zapomněla většina příbuzných, o školním idolu, o oběti sázky na večírku, trapných nerdech i elektronické hudbě.