skip to main content

Film na dnešní večer: Magický svět velkých příběhů, lidskosti a animace

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřeklikáváte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Dnešní filmové trio pro vás vybrala redaktorka Zuzana Krajíčková:

Reklama

Tenhle tip je opravdu osobní a trochu netypický v tom, že jde o práci jediného režiséra, Hayaa Miyazakiho, a jednoho animátorského studia – tokijského Ghibli. Nenechte se ale zavést na scestí slovem „animace“, tyhle filmy jsou plné řemeslného mistrovství, vypravěčského umu, hravosti, fantazie a zároveň velkých myšlenek pro pokročilé, nejen pro děti. Následující tři jsou moje nejoblíbenější.

Porco Rosso

(Netflix, 93 minut, 1992)

Příběh ze (skoro) skutečného světa… Itálie, 30. léta. Statečný pilot Porco Rosso při jedné letecké bitvě zažije zvláštní událost a od té doby je prokletý – má prasečí obličej. Navíc se na scéně objeví sok, americký pilot Donald Curtis, který usiluje o jeho dávnou lásku. Charakterní Porco se ale nevzdává a bojuje o všechno, co by mohl definitivně ztratit. Trocha romantiky, trocha nostalgie, hodně dobrodružství.

Reklama

Spirited Away

(Cesta do fantazie, Netflix, 125 minut, 2001)

Ve světě asi nejznámější snímek z Miyazakiho dílny (vedle roztomilého Můj soused Totoro). Příběh desetileté dívky Čihiro, která se náhodou dostane do říše duchů, potká tam spoustu zajímavých postav a postaviček, a zatímco hledá cestu domů, začne pracovat v začarovaných lázních, získal v roce 2003 Oscara za nejlepší celovečerní animovaný film jako vůbec první anime. V domovském Japonsku překonal i Titanic a stal se nejvýdělečnějším snímkem v japonské historii.

Howl’s Moving Castle

(Zámek v oblacích, Netflix, 119 minut, 2004)

Zlá čarodějnice proměnila mladou dívku Sophie ve stařenu a jediný, kdo jí může pomoci získat zpátky její podobu, se zdá být fešný, ale ješitný a nedospělý čaroděj Howl, který žije v kouzelném chodícím zámku. Do všeho se navíc zamotá válka probíhající mezi dvěma mocnostmi. Můžete hádat, jak to dopadne… Předlohou příběhu o svobodě, cestě k dospělosti a nesobeckosti byl román spisovatelky Diany Wynne Jones.

Reklama
Reklama