skip to main content

Film na dnešní večer. Nařeďte šedé pandemické večery barevným Bollywoodem

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici filmů si pro vás připravila šéfka webu Forbes.cz Adéla Kozáková.

Cizí oběd

Reklama

Pokud jste ještě nikdy neviděli indický film (ne, Milionář z chatrče se nepočítá), tento je dobrý začátek. Zaprvé – trvá jen hodinu a 44 minut, což je zhruba polovina toho, co normální bollywoodský film. Zadruhé – vypráví milý, nekomplikovaný příběh, který má jen dva hlavní aktéry. A o čem je?

Už 120 let posílají ženy v Bombaji svým manželům do práce obědy v kastrůlkách prostřednictvím pozoruhodné sítě poslíčků. Vědci z Harvardovy univerzity tento dokonalý doručovací systém analyzovali a dospěli k závěru, že na špatnou adresu doputuje jen jeden z milionu obědů. A právě tento ojedinělý zatoulaný oběd svede dohromady osudy dvou lidí – půvabné Ily, která žije osaměle v domácnosti a marně bojuje o manželovu pozornost, a úředníka Saajana, kterému důchod nepříjemně klepe na dveře. Příběh plný milého humoru si můžete pustit na Netflixu.

Statečné srdce získá nevěstu

Jestli byste měli vidět jen jednu čistokrevnou bollywoodskou romantiku, je to DDLJ. Touhle zkratkou celého názvu Dilwale Dulhania Le Jayenge mu přezdívá celá Indie a ostatně všichni, kteří ho znají. A proč byste ho měli znát taky, ptáte se?

Nejenže DDLJ katapultoval až do nebes hvězdu nejslavnějšího bollywoodského herce Shah Rukh Khana, který má na světě zhruba tři miliardy věrných milujících fanoušků, ale také se jedná o nejdéle reprízovaný film v kině. Nebýt pandemie, slavné kino Maratha Mandir v Bombaji ho vysílá 25 let v kuse od jeho premiéry v roce 1995.

Děj sleduje dva mladé lidi, kteří se ze začátku škádlí, aby se pak do sebe osudově zamilovali. Jenže je tu problém. Hrdinka se má provdat za muže, kterého nikdy nepotkala, a její otec na svatbě trvá. Získá nakonec statečné srdce nevěstu? Odpověď asi znáte. Ale bude to napínavé, plné tanců a písniček, které vám ještě dlouho budou znít v hlavě. To vše na Amazon Prime.

Jodha Akbar

Historické drama (čtěte pohádka) vypráví o jednom králi, který si vezme princeznu. Ale není to z lásky. Jde o politické rozhodnutí. Pak už jen sledujete, jestli se do sebe mladý krásný pár opravdu zamiluje – a jestli jim všechny okolnosti budou přát. Samozřejmě, že musí přijít na řadu i zrada, bolest a nedorozumění.

Reklama

Ale jak už to v pohádkách bývá, dobří nakonec dopadnou dobře a špatní? Ti vlastně taky. Pokud se tedy chcete tři hodiny dívat na krásně barevné obrázky a relaxovat, je to ideální volba. K mání hned teď na Netflixu.

Beyond the Clouds

Jestli chcete realističtější pohled na život v Indii, nabízí ho pět let starý film Beyond the Clouds, který popisuje příběh mladého překupníka drog s velkými ambicemi a jeho sestry, která mu jednou zachrání krk. Bohužel to ale stojí ten její, alespoň to tak vypadá. Je totiž napadena, a aby se ubránila znásilnění, muže uhodí cihlou. Ten upadne do kómatu a ona je zatčena za napadení a pokus o vraždu. Její mladší bratr tak musí do nemocnice za mužem chodit a starat se o něj, aby se uzdravil a přiznal.

Příběh dvou hodných mladých lidí, kteří se jen kvůli nastavení systému dostanou do úzkých, ze kterých už možná nikdy nevykličkují, se také mimo jiné nebojí ukázat podsvětí Indie a neodvrátí oči ani od černého trhu s dětskými prostitutkami. I přes těžká témata ale film dokáže být přívětivý a místy i pozitivní. K mání na Netflixu.

Má vlast

Film s Shah Rukh Khanem jsme tu už jeden měli, těžko ale nejmenovat nějaký další – vždyť se jedná o samotného krále Bollywoodu. Jeho asi nejcivilnější film, který dodnes natočil, je příběh inženýra NASA, který se po smrti rodičů rozhodne vydat do Indie najít svou starou chůvu a přivézt ji na stará kolena do Ameriky, aby jí nabídl péči a život v blahobytu. Když dorazí do malé zapadlé vesničky uprostřed Indie, kde nefunguje ani elektřina, začne se jeho plán pomalu měnit.

Má vlast je snímek, který má jedno hlavní poselství – pokud máte sílu či vzdělání pomoct, udělejte to ve své rodné zemi, ne za jejími hranicemi. K vidění na Netflixu.

Bahu Bali

Ano, jestli jste pravidelný čtenář našich tipů, tak víte, že tenhle film už jsme vám doporučovali. Ale nešlo ho v tomto výběru vynechat.

Jestli vám něco chybí během dlouhé černé zimy s příchutí covidu, je to nadsázka, barvy a epický příběh. A jestli něco během pandemie máte, je to čas. Tenhle dvoudílný, dohromady víc než pětihodinový epos je vaše odpověď na všechny pandemické chmury.

Na pár hodin se totiž ocitnete ve světě, kde nefungují pravidla – aspoň ne ta, která nás nazpaměť naučil Hollywood. Ve světě, který vás bude bavit, ať už svojí bizarností, nebo jen tím, že vám postupně všechny postavy přirostou k srdci… tedy až se v nich konečně vyznáte.

Kdybychom měli popisovat příběh, byli bychom tu ještě chvíli, tak aspoň ve zkratce: těšte se na ultimátní zradu, ještě ultimátnější pomstu, velkou lásku, heroické bitvy a taky loď ve tvaru labutě, která se najednou vznese do oblak, aby na ní ústřední pár mohl začít tančit. Jo, a druhý díl je lepší než jednička. To vše a víc opět na Netflixu.

Reklama
Reklama