Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřeklikáváte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Trojici životopisných filmů se silnými osobnostmi si pro vás připravila redaktorka Michaela Židlický.

Soukromá válka
(HBO GO, 106 minut, 2018)

Srdcervoucí příběh jedné z nejuznávanějších válečných zpravodajek naší doby Marie Colvin vám ukáže kousek z reality skutečné války. Její postavu skvěle zahrála Rosamund Pike, kterou znáte třeba jako nepříjemnou záporačku z bondovky Dnes neumírej, kde ji učila šermovat Madonna.

Tady si ji ale zamilujete. Stejně jako samotnou Marii Colvin, která se s ničím nepárala, nosila prádlo od La Perly a hlavně se nebála. Ani bomb, samopalů, Saddáma Husajna, Tamilských tygrů, kteří ji připravili o oko, nebo Bašára Asada, o jehož útoků na civilisty v syrském Homsu v roce 2012 informovala celý svět.

Stála vždy v první linii, byla to úžasná žena se svými démony, kteří ji jako vzpomínky na viděné hrůzy války neustále provázeli. Příjemně jí ve filmu sekunduje Jamie Dornan v roli fotografa Paula Conroye, který byl s odvážnou novinářkou na konci jejího života.

Čaroděj ze země lží
(HBO GO, 127 minut, 2017)

Film o nedávno zesnulém Berniem Madoffovi, kterého senzačně hraje Robert De Niro po boku stejně vrásčité, ale stále krásně modrooké Michelle Pfeiffer. Portrét finančníka z Wall Street, který stál za podvodem století, kdy zpronevěřil lidem 65 miliard dolarů, ukazuje jeho cestu k pádu.

Uvidíte ale i pohled do jeho života a rodiny – především synů, kteří údajně o ničem nevěděli. Dějem se proplétá rozhovor z vazby, který s Madoffem vedla slavná redaktorka The New York Times Diana Henriques, představující ve filmu samu sebe.

The Iron Lady
(Netflix, 104 minut, 2011)

Do třetice biografická pecka o první britské premiérce Margaret Thatcher, kterou nehraje nikdo jiný než Meryl Streep s bravurním britským přízvukem. Skvělý snímek ukazuje ženu, která během své kariéry změnila pravidla politiky, ale i sebe.

Musela se naučit neprojevovat a hlavně nemluvit jako žena, kterou nikdo nebral vážně. Britský parlament si zkrátka žádal hlubší hlas, tak se ho naučila. Ekonomika si žádala škrty, tak škrtala, stejně tvrdě se stavěla proti odborům a její popularita většinou nepřekročila padesát procent.

Film, ukazující její jedenáctileté působení ve funkci, je snímkem o silné ženě, která byla neústupná a za vliv a moc zaplatila.