skip to main content

Film na dnešní večer: Příběh z viktoriánské Anglie, nebo nový Soderbergh?

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřeklikáváte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici filmů si pro vás připravila zástupkyně šéfredaktora Irena Cápová:

Reklama

Daleko od hlučícího davu
(HBO GO, 114 minut, 2015)

Kiny před pár lety trochu prošuměla vynikající adaptace románu Thomase Hardyho s Carey Mulligan v hlavní roli. Fascinující příběh z viktoriánské Anglie okouzlí nejen velkolepou výpravou, ale především osobitým pohledem na tuto klasiku britské literatury.

Bathsheba Everdenová je v přidrzlém podání mladé Mulligan emancipovaná, finančně nezávislá a originální mladá dáma. Díky nečekanému dědictví se jí totiž povedlo to, o čem její vrstevnice po celé generace jen snily: rozhodnout si o životě sama.

Režisér Thomas Vinterberg vykresluje složité psychologické drama, ovšem na rozdíl od jiných žánrově podobných literárních adaptací je tenhle film osvěžující, moderní a současný a pobaví ženy i muže.

Nechte je všechny mluvit
(HBO GO, 108 minut, 2020)

Reklama

Film, který byl ve světové premiéře uveden přímo na platformě HBO GO, přitom by mu perfektně slušelo i velké plátno. Steven Soderbergh měl výhodu absolutní svobody, a tak si dovolil to, co málokterý režisér – nechal své herce improvizovat.

Půdorys je jednoduchý: příběh stárnoucí, kdysi velmi slavné spisovatelky (Meryl Streep), která se trápí s rukopisem celosvětově očekávané knihy a rozhodne se rozptýlit se cestou do Evropy. Protože nesnáší létání, nalodí se na zámořský parník a přibere dvě své přítelkyně, bývalé spolužačky ze školy (Candice Bergen a Dianne Wiest), a svého mladého synovce.

V luxusních kajutách, na palubách i na večeřích se během zámořské cesty odvíjí příběh mnoha starých křivd, vzájemných nepochopení, ale i naděje. Soderbergh je zkrátka nechal všechny mluvit. A nechybí překvapivá pointa.

Mildred Pierce
(HBO GO, 5 x 69 minut, 2011)

Tahle pětidílná minisérie je stará už deset let a mezi současnými diváky streamovacích platforem může být pozapomenutá. Je to škoda! Kate Winslet ji natočila krátce po oscarovém úspěchu snímku Předčítač a v projektu režiséra a scenáristy Todda Haynese ztvárnila titulní roli matky dvou malých dětí, která se osvobodí z nešťastného manželství – a začne hledat štěstí v práci i v životě na vlastní pěst.

Jako rozvedená žena nemáte v Americe počátku 30. let mnoho možností, avšak Mildred má kuráž, dobré nápady, nebojí se práce, a umí navíc skvěle péct a vařit. Do práce hospodyně a kuchařky se jí nechce, tak co si nakreslit byznys plán a otevřít vlastní restauraci?

Reklama
Reklama