skip to main content

Film na večer: Noirový půvab let šedesátých i Coppola ve vrcholné formě

1 minuta čtení

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici tipů si pro vás připravila zástupkyně šéfredaktora Irena Cápová. Netradičně zamíříme i do nabídky iVysílání České televize.

Reklama

Hra bez pravidel

(iVysílání České televizeYouTube, 1965, 88 minut)

Bravurně pojatá československá kriminálka vznikla v období poloviny 60. let, kdy filmaři prožívali nečekaný a bohužel jen velmi krátký čas znovunabyté tvůrčí svobody. Je s podivem, že toto dílko Jindřicha Poláka není v českém prostředí známější. Už proto, že jde o zcela moderní příběh, v němž příslušníci nejsou vždycky hrdinové a pachatelé možná nejsou padouši – v tehdejší tvorbě věc zcela nevídaná.

Zcela civilně pojatý, mistrovsky vygradovaný případ loupeže v jednom pražském klenotnictví, kde spousta věcí dopadla jinak, než bylo v plánu, stojí nejen na precizním a svižném střihu, kameře a nebývale propracovaném scénáři, ale především na hereckých výkonech Jiřího Adamíry, Svatopluka Matyáše a Vladimíra Menšíka v menší, avšak zásadní roli. Jindřich Polák vystřihl perfektní žánrové drama, které si nezadá s klasickými tituly francouzské noirové školy. 

Určitě si dejte, v iVysílání bude k dispozici už jen několik dní. 

Reklama

Řidič slečny Daisy

(iVysílání České televize, 95 min, 1989)

Film nyní snad ještě aktuálnější než v době svého vzniku v roce 1989 a absolutní oscarová klasika. Atlanta roku 1948: Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se rozzlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna.

Nemůže ale nic dělat, jen usednout na zadní sedadlo. Tak se od počátku k řidiči aspoň chová jako k vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost vůbec nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká přátelství. 

Mimořádná příležitost zhlédnout volně v iVysílání České televize potrvá už jen pár desítek hodin, tak neváhejte. 

Rozhovor

(HBO GO, 1974, 109 minut)

A další absolutní filmová klasika, tentokrát z období vrcholného mistrovství Francise Forda Coppoly. Gene Hackman coby bezpečnostní expert Harry Caul odposlouchává lidi. Mimo jiné i jeden mladý pár, který si povídá během rande na Union Square v San Franciscu. Lehce paranoidní Harry, který má z technologií narušujících soukromí zároveň i oprávněný respekt (už tehdy je obdivuhodná předjímavost), se tím ale dostane do centra dokonalého spiknutí, v němž jde brzy o život jemu, ale i oné mladé dvojici. A možná i někomu dalšímu…

Mistrovské klasické drama na pomezí kriminálky a psychothrilleru můžeme vřele doporučit.

Reklama
Reklama