skip to main content

Film na dnešní večer: Neobyčejný dar, syrovost slumů v Riu i ostrov na konci světa

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřeklikáváte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici filmů (a jeden seriál) pro vás připravila redaktorka Kristýna Tmejová.

About Time

(Netflix, 123 minut, 2013)

Reklama

Moje guilty pleasure. Film na šedivé dny, kdy máte chuť jenom sedět u krbu s kakaem a vlněnýma ponožkama. No a když ten krb nemáte, tak podobně zahřeje tenhle kousek s geniálním Billem Nighym. Je to moderní pohádka, je to ohromná zábava a je to tak trochu i drama (aspoň to tvrdí na IMDB).

Je to ale hlavně dojemný film o lásce – k tátovi, osudové ženě i k potrhlé rodině. Příběh o naději a radosti ze života, o úplně obyčejných věcech, které jediné stojí za to prožít, i když máte neobyčejný dar.

Formula 1 – Drive to Survive

(Netflix, 20 dílů, 2019-2020)

Teď budu trochu podvádět a místo filmu sem hodím seriál, na kterém zrovna doslova… ujíždím. Formule 1. Tenhle kousek z produkce Netflixu má všechno, co byste u dokumentu ze zákulisí motorsportu čekali. Rychlost, adrenalin, nebezpečí, miliony dolarů. Život na plný plyn.

Ale navíc vás pustí do garáží týmů i do soukromí pilotů formule 1 – kluků s mindsetem závodníka, postřehem stíhacího pilota, drajvem tygra na lovu. A překvapivě taky spoustou nejistot, bolavých tajemství a příběhů napínavějších než závodní finiš kolo na kolo. Kdo by to čekal, že ta nablýskaná formule 1 bude nakonec tak… úplně obyčejně lidská?

Reklama

Město bohů

(Amazon Prime, YouTube, 130 min, 2002)

Cidade de Deus je nejstarší a nejnebezpečnější slum Ria de Janeira, nejbolavější místo metropole karnevalů. V tomhle bohem zapomenutém Městě bohů, kde se malí kluci místo s hračkami baví s nabitými pistolemi, se narodil Buscapé. A tohle je jeho příběh.

Abych se přiznala, ten film jsem 10 let neviděla. Takže se tu nebudu dlouze rozepisovat o strhujícím ději, dramatických výkonech herců ani brilantnosti režiséra – já si totiž, úplně upřímně, už nic z toho nepamatuju.

Co si ale pamatuju úplně přesně, je syrovost příběhu, jak mě podrápal a vlezl mi pod kůži, jak mě chytl ledovou rukou za srdce. Tohle je film, který mi leží v hlavě i 10 let poté. Takže díky za připomenutí, milý čtenáři, že si ho mám zase pustit.

Forgotten Island

(YouTube, 31 minut, 2013)

Tohle není žádná masovka, a tak ji dávám na konec jako bonus. Zaujme asi jenom ty, kdo mají jako já slabost pro čas strávený s hlavou v oblacích a nohama taky. Tohle je totiž dokument o partičce paraglidistů, která před pár lety vyrazila na Socotru, zapomenutý ostrov na konci světa – tedy na konci Adenského zálivu.

Ne, není to akční podívaná, vlastně ani adrenalinová, i když při pohledu na ta čísla s padáky nad hlavou, která kluci na dunách u jemenského pobřeží předvádí, se vám možná místy bude tajit dech.

Nejvíc ze všeho je tenhle půlhodinový film krásná, vizuálně plnotučná oddechovka, která svojí línou poetikou a pohledem na ladně plachtící padáky aspoň na chvíli pomáhá přežít pandemický stesk po svobodě a slaném větru ve vlasech.

Reklama
Reklama