Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici tipů, tentokrát s námořní tematikou, si pro vás připravil editor Lukáš Grygar.

Master & Commander: Odvrácená strana světa
(Google Play, 2003, 138 minut)

O jednom ze svých vůbec nejoblíbenějších filmů rád říkám, že mě jako jediný na světě dokáže dojmout záběrem na leguány. Ale přesně tohle uměl australský režisér Peter Weir odjakživa: vzít něco obyčejného a dostat vás s tím do kolen.

Weirova filmografie je plná parádních podívaných, od Společnosti mrtvých básníků po Truman Show, ale stěžeň Mastera & Commandera nad nimi ční vůbec nejvýš. Destiluje námořní romány spisovatele Patricka O’Briana a výsledná kinematografická kořalka je podobně životabudící jako ta, kterou si ve filmu dopřává posádka při zastávce na Galapágách.

Ještě jeden kompliment si vybavím: v tomhle filmu není jediný zbytečný záběr. A kongeniálním soundtrackem mě navedl k Fantazii na téma Thomase Tallise, kterou složil Ralph Vaughan Williams – a já ji tu doporučuji pod čarou, jako ukrytý hudební tip.

Vše je ztraceno
(Netflix, 2013, 106 minut)

Nemám rád, když vám někdo před zhlédnutím filmu doporučí „odložit mozek“, ale užít si námořní sólo Roberta Redforda vyžaduje něco podobného: odložit jachtařské znalosti, pokud tedy nějakými disponujete.

Je škoda, že si tvůrci nedali víc práce s tím, aby se protagonista choval realističtěji, ale budiž – třeba to není zdaleka takový mořský vlk, jak s Redfordovou ošlehanou tváří vypadá. Díky Redfordovi s ním však budete prožívat každý z vršících se problémů, které jeho osamělou plavbu postupně dovedou na hranici života a smrti.

Filmů o vůli přežít je celá řada, ale tenhle se řadí k výjimečným díky uměřenému, až skoro dokumentárnímu zpracování. Nemluví se tu, a když už, chce se vám zakřičet spolu s Redfordem. Jen mu odpusťte to chvílemi nelogické chování.

Píseň moře
(Netflix, 2014, 93 minut)

Týmu kolem irského animátora Tomma Moorea vloni vyšla líbezná novinka Vlkochodci, kterou jsem si nedávno užil, ale pojďme se držet moře – a tedy filmu z Mooreovy pomyslné animované trilogie, který má moře přímo v názvu.

Příběh otce, žijícího na odlehlém majáku se svými dvěma dětmi, nabere obrátky ve chvíli, kdy se jedno z dítek ukáže být vtělením tulení víly. Folklorní motivy se tu proplétají scénářem podobně jako ve Vlkochodcích, ale dosahují ještě mystičtějších rovin.

I proto možná není Píseň moře podívaná pro ty úplně nejmenší diváky, ale kdo ví – třeba se i ve vaší ratolesti ukrývá tuleň…