skip to main content

Filmy na dnešní večer: skejťácká nostalgie, brutální dokument a jedna velká nádhera

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřeklikáváte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici filmů si pro vás připravil redaktor Honza Strouhal:

Reklama

King Skate

(HBO GO, 80 minut, 2018)

Divoká jízda na „fošně“ usazené na čtyřech malých kolečkách. Za svobodu uprostřed komunismu. O tom je dokumentární film Šimona Šafránka pojednávající o zrodu skateboardingu v socialistickém Československu. Ať už touto subkulturou pohrdáte, obdivujete ji, nebo jste k ní snad i patřili, vězte, že československý a později český skateboarding dal navzdory zdejším polním podmínkám Česku i světu spoustu kvalitních borců.

Americká vražda: Rodina od vedle

(Netflix, 83 minut, 2020)

Reklama

Možná se vám bude příčit na to koukat, ale i tohle je realita, navíc v pořádně surové formě. Poněkud bizarnější a brutálnější dokument pro otrlé povahy, kde otec spořádané rodiny zavraždí svou ženu i děti (stalo se tak opravdu před dvěma lety), stojí za zmínku už jen díky svému zpracování.

Celý příběh je totiž unikátně odvyprávěn skrz reálné příspěvky a záznamy na sociálních sítích, obrazové záznamy policejních kamer, svědecké výpovědi nebo přepisy textových zpráv. Dokument režisérky Jenny Popplewellové si tak v tomto ohledu rozhodně zaslouží pozornost.

Velká nádhera

(Amazon Prime video, 142 minut, 2013)

A na závěr jedna opravdová srdcovka, která letos oslaví už osm let své existence. Film italského režiséra Paola Sorrentina vypráví po vzoru filmových velikánů Federica Felliniho a Michelangela Antonioniho příběh stárnoucího spisovatele a novináře Jepa, kterému čas začal utíkat příliš rychle a nechce jej už trávit zbytečnostmi.

Děj z prostředí italské smetánky, která často a ráda filozofuje na jedné z římských teras hned naproti amfiteátru. Občas dlouhé, přesto nenudící scény, které vás nutí k zamyšlení o smyslu života. A podmanivá hudba. To vše je koktejl, který ze sledování filmu dělá působivý zážitek, který vás dlouhou dobu neopustí. Když jej dokoukáte do konce, budete si ho chtít pustit znova. A pak znova. A znova.

A pokud ne, nevadí. Jak ve filmu říká sama hlavní postava stárnoucího novináře Jepa: „Nikdo nemá tak velkou hlavu, aby pochopil všechny problémy světa.“

Reklama
Reklama