skip to main content

Filmy na večer: miliardový skandál s kapkou krve, fake news a vznik impéria

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz. Dnes se podíváme na pár nejzajímavějších dokumentů z poslední doby.

Vynálezkyně: Z kapky krve

(HBO GO, 2019, 114 minut)

Reklama

Nejmladší miliardářka všech dob, inovátorka, vizionářka, nový Edison. Anebo pouhá podvodnice? Či snad něco mezi tím? Fascinující dokument odhaluje skutečný příběh vzestupu a pádu společnosti Theranos, která z nuly vystřelila doslova na sto a z nedostudované posluchačky Stanfordu Elizabeth Holmes před pár lety na chvíli učinila jednu z nejvýraznějších podnikatelek v Silicon Valley.

Za všechno mohla kapka krve a hypersofistikovaná černá skříňka, údajně schopná provést až dvě stě typů krevních testů během pár minut, aniž by vás někdo musel píchat do žíly. Uvěřili nejen pacienti a lékaři, ale hlavně investoři. Uvěřili i největší tycooni amerického byznysu. A do firmy, která se brzy vyšplhala k valuaci 9 miliard dolarů, ochotně pumpovali další stovky a stovky milionů.

Fascinující dokument HBO odhaluje, proč to blondýně s hlubokým hlasem v černém roláku, která prý nikdy nemrká, tak dlouho vycházelo. A kde se vlastně stala chyba.

Hon za pravdou

(HBO GO, 2020, 91 minut)

Reklama

Dezinformace, fake news, konspirační teorie – a moc a vliv sociálních sítí uprostřed pandemie koronaviru. Třaskavé téma, třaskavý a znepokojivý dokument z roku 2020, který zkoumá vliv sociálních médií na růst a sílu fenoménu fake news a konspiračních teorií, které mohou ovlivnit každého z nás, aniž bychom si toho všimli.

Tvůrci se zaměřili na několik zpravodajských kauz z posledních let, včetně těch, které stály z velké části na dezinformačních kampaních. Dokumentaristé čerpají z desítek hodin exkluzivních rozhovorů s odborníky, ale i obětmi a šiřiteli dezinformací a hledají odpověď na hlavní otázku: jak a proč se postfaktická kultura stává stále nebezpečnější součástí globálního informačního prostředí? A jak to s fake news bude dál?

Velmi Ralph

(HBO GO, 2019, 104 minut)

Ralph Lauren patří bezpochyby k nejvýraznějším tvářím americké módní scény posledních několika dekád a zároveň je i vlivným byznysmenem a jedním z nejbohatších lidí světa. V žebříčku Forbesu mu momentálně patří 110. příčka a jeho jmění je odhadováno na 6,6 miliardy dolarů.

Tenhle dokument režisérky Susan Lacy zkoumá nejen jeho život a kariéru, ale i tajemství úspěšného vybudování a udržení skutečného módního impéria a proměny svérázné ikonografie amerického snu do podoby globálně úspěšné lifestylové značky.

Režisérka s designérem a byznysmenem natočila desítky hodin otevřených rozhovorů, během nichž Lauren analyzuje svůj životní příběh a popisuje cestu, během níž se chlapci z Bronxu pocházejícímu z rodiny židovských imigrantů, který o módě nevěděl nic a vlastně ho ani nezajímala, povedlo vytvořit multimiliardové impérium.

Reklama
Reklama