skip to main content

Filmy na večer: Oslava mistrovství Jiřiny Bohdalové s hitchcockovskou atmosférou

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřepínáte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Další trojici tipů si pro vás připravila zástupkyně šéfredaktora Irena Cápová. Netradičně zamíříme i do nabídky iVysílání České televize a oslavíme jedno herecké jubileum.

Reklama

Kat nepočká

(iVysílání České televize a Youtube, 103 minut, 1971)

Letos 3. května oslaví Jiřina Bohdalová devadesátiny. A ačkoli je všeobecně spojená s mnoha komediálními rolemi, jde především o vynikající dramatickou herečku. Dokazují to zejména filmy, které vznikly koncem šedesátých let a na přelomu let šedesátých a sedmdesátých. Za všechny doporučme třeba vynikající, tísnivé drama Kat nepočká, které u příležitosti narozenin české herečky právě zařadila do své videotéky Česká televize.

Režisér František Filip dle výborného scénáře Norberta Frýda zpracoval tragický osud herečky Karly Hlinové, jehož předobrazem byl příběh meziválečné hvězdy Anny Letenské, zavražděné v říjnu roku 1942 v Mauthausenu za údajnou pomoc spolupracovníkům parašutistů během krvavého pekla heydrichiády.

Také Karla Hlinová může ve snímku milostivě dotočit svůj film předtím, než bude zatčena, což ovšem netuší. Cítí jen, že je na každém kroku sledována, a smyčka okolo ní se stahuje se stejnou rychlostí, s jakou po návštěvách gestapa mizí její kolegové a známí. Komorní snímek, který nestárne.

Reklama

Dáma na kolejích

(iVysílání České televize, 77 minut, 1966)

Máte-li náladu na lehčí žánr, hned v sobotu můžeme sloužit. To se totiž v iVysílání objeví i Dáma na kolejích, vynikající, dnes už téměř pamětnické muzikálové dílko dvojice Ladislav Rychman a Vratislav Blažek, podepsané i pod Starci na chmelu.

Příběh tramvajačky Marie, která se impozantně pomstí manželovi za nevěru a vůbec nedbá na výtky okolí. „Mějte rozum, paní Kučerová, ženská musí myslet na děti…,“ pobaví i po půl století. A mezi Bohdalovou a Brzobohatým, tehdejšími životními partnery, to jiskří přímo bravurně.

Ucho

(iVysílání České televize, 92 minut, 1970)

A když jubilantka Bohdalová a Brzobohatý ve vrcholné formě, pak nesmí chybět ani jejich opus magnum, továrna na absolutno hereckého mistrovství, tedy Ucho Karla Kachyni. Film, který okamžitě po svém vzniku putoval do trezoru, z něhož se dostal na světlo až po sametové revoluci, je naprosté must see pro všechny, kteří si chtějí Jiřinu Bohdalovou připomenout na úplném vrcholu jejích tvůrčích sil.

Nejistota, bezvýchodnost a strach, které během jediné noci ve vrchovaté míře prožívají ministerský náměstek Ludvík a jeho žena Anna, jelikož zjišťují, že jim v jejich prominentní papalášské vile komunistická Státní bezpečnost nainstalovala tajné odposlouchávací zařízení, má až hitchcockovské ladění. A také téměř nesnesitelnou atmosféru všudypřítomné úzkosti a dusna.

V pondělí 3. května Ucho Česká televize servíruje Jiřině Bohdalové přímo k narozeninám a několik dní zůstane i zdarma online. Filmový zážitek zaručen. 

Reklama
Reklama