skip to main content

Filmy na večer: Tajemný hudebník oblíbený jako Elvis a česká komedie pozpátku

2 minuty čtení

Možná jste na tom stejně jako my, možná jste na tom lépe. Možná nesedíte každý večer lehce bezradně před televizí a frustrovaně nepřeklikáváte z Netflixu na HBO a z videotéky na videotéku, abyste našli ten správný film na večer.

Pro případ, že byste byli přece jen ve stejné skupině, máme pro vás něco, co ušetří čas – tip na film na dnešní večer. Nečekejte rozvitá doporučení filmových kritiků, ale ryze osobní tipy od členů redakce Forbes.cz.

Dnešní filmové trio si pro vás připravil redaktor Ondřej Kinkor:

Pátrání po Sugar Manovi

Reklama

(Aerovod, 86 minut, 2012)

Skoro se nechce věřit, že je tenhle filmový dokument natočený podle skutečné události. Na jeho začátku je nahraná deska, která v USA propadla a její autor Sixto Rodriguez žil dál život obyčejného dělníka v továrně. Jenže někdo tu samou desku propašoval do JAR, kterou v tu dobu apartheid odřízl od zbytku světa. A právě tam se stala slavnou a s ní i Rodriguez.

Jeho sláva se v JAR rovnala Rolling Stones nebo Elvisovi Presleymu. Jenže on o tom neměl desítky let ani tušení. Dokud za ním s kamerou nepřišel Švéd Malik Bendjelloul, který za tento dokument v roce 2013 získal Oskara.

Údolí slz

(HBO GO, 10. epizod, 2020)

Reklama

Jeden díl = jeden milion dolarů. Tohle je nejdražší seriál, jaký se kdy v Izraeli natočil. Očima osmi mladých mužů a jedné ženy popisuje takzvanou jomkipurskou válku, která pro Izrael naprosto neočekávaně, a o to drtivěji, začala v říjnu roku 1973, když na židovský stát zaútočil Egypt společně se Sýrií.

Tohle ale není dokument z ČT2, tenhle seriál prostřednictvím skvěle prokreslených postav i propracovaných bojových scén ukazuje víc než jen tvrdost a urputnost války, jejíž součástí byla i druhá největší tanková bitva v historii lidstva.

Happy end

(Česká filmová klasika, 71 minut, 1967)

Scénář: Oldřich Lipský a Miloš Macourek. Hlavní role: Vladimír Menšík. Z těchto jmen by se dalo usuzovat, že půjde o svižnou českou komedii typu Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Jenže omyl, tahle experimentální komedie, která má na ČSFD slušných 85 procent, je něco, co jste nejspíš ještě neviděli.

Celý děj filmu se totiž odehrává pozpátku. A to doslova, včetně dialogů. Smrt je zrození, narození je smrt. A to, co se děje mezi tím, je vcelku prostý příběh řezníka Bedřicha Frydrycha, který se z žárlivosti rozhodl zamordovat svoji milovanou ženu Julii, čímž ji přivedl na svět. Působí to zmatečně? Možná, ale zkuste to, budete se bavit.

Reklama
Reklama