Tak tu zase máme lásky čas. Ať už valentýnské oslavy vyznáváte, nebo jimi pohrdáte, ať jste singl, nebo zadaní, je to dobrá záminka podívat se na nějaký film. Jako dárek z lásky jsme pro vás připravili šest filmových tipů o láskách různého ražení, abyste si mezi nimi našli ten svůj milostný příběh.

  • Sekretářka (Secretary, 2002)

Sado-maso sex (ve filmu) existoval ještě dávno předtím, než svět zaplavilo 50 odstínů šedivé nudy. A už tehdy existoval i pan Grey, jenom se jmenoval Edward. Hodně netradiční, ale vynikající milostný film stojí někde mezi komedií a dramatem a vypráví o Lee (Maggie Gyllenhaal), která měla problémy se sebepoškozováním, než se stala sekretářkou právníka E. Edwarda Greye (James Spader) a našla své pravé já mezi bičíky a pouty. Ano, láska někdy bolí.

  • Deadpool (2015)

Kdybyste chtěli letos na Valentýna vyrazit do kina a věděli, že váš protějšek snese vedle sledování romance i nějakou tu krev a sprosté hlášky, tohle je film pro vás. Nový marvelovský snímek režisérského debutanta Tima Millera o komiksovém antihrdinovi Deadpoolovi (Ryan Reynolds) není pro citlivky, ale nabízí vedle hodně nekonvenčního humoru a násilí i milostný příběh tak čistý a sexy, že by mu každá druhá romantická slaďárna mohla závidět. A jako bonus ultraromantický lovesong Angel of the Morning zpěvačky Juice Newton.

  • Druhá šance (Hope Springs, 2012)

Láska kvete v každém věku (nebo by bylo aspoň hezké, kdyby to tak bylo). Pozor, tohle není typická romantická story o tom, jak od sebe ti dva nemůžou odtrhnout ruce, rty či jiné části těla. Tady jde o takové vztahové druhé dějství na téma, jak je těžké udržet/obnovit jiskru v manželství trvajícím víc než 30 let. Něžné Meryl Streep tu víc než zdatně sekunduje mrzoutský Tommy Lee Jones a manželství jim zachraňuje terapeut Steve Carell. A nemyslete si, taky vás to čeká.

  • Prime (2005)

Ve Druhé šanci (viz výše) Meryl Streep vztahové rady dostávala, v Prime je jako psycholožka sama udílí. A to přímo Umě Thurman, která jako sedmatřicetiletá fotografka Rafi začala randit s podstatně mladším mužem – třiadvacetiletým malířem Davidem (Bryan Greenberg). Doktorka Lisa Metzker (alias Meryl Streep) tomuhle vztahu fandí, ale jen do chvíle, kdy zjistí, že ten „mladík, který je tak fantastický v posteli“, je její vlastní syn. Prime toho může nabídnout o dost víc než jen humorná odhalení − třeba láskyplný pohled na vztah dvou lidí, z nichž každý je v jiné životní fázi a tím pádem má jiné potřeby a očekávání. Bude láska stačit na fungující vztah?

  • 500 dní se Summer (500 Days of Summer, 2009)

Jste v situaci, kdy lásku hledáte? Nebo na ni vůbec nevěříte? Tak to jste na tom stejně jako Tom (první případ) a Summer (druhý případ). Lovestory v režii Marca Webba zachycuje průběh 500 dnů trvající romance s nálepkou „It’s complicated“. Tom (Joseph Gordon-Levitt) se živí psaním textů na papírová přáníčka. Když do firmy nastoupí nová kolegyně Summer (Zooey Deschanel), Tom si je jistý, že potkal tu pravou. Nebo možná ne?

  • Romeo a Julie (Romeo + Juliet, 1996)

Co by to bylo za svátek lásky bez největšího milostného příběhu všech dob? A taky bez Leonarda DiCapria? Australský režisér Baz Luhrmann zasadil tragický příběh veronských milenců do současné doby (tedy současné v 90. letech), takže místo mečů se v soubojích používají střelné zbraně a kostel, v němž je uložena Julie (Claire Danes), září neonovými kříži. Herecké výkony nemají chybu, soundtrack je jeden z nejlepších, co kdy vznikly, a prolnutí Shakespearových veršů s moderní výpravou tady funguje velice dobře.

Ovšem pokud by na vás Luhrmannova verze byla přece jen moc alternativní, vždycky můžete najisto sáhnout po Zeffirelliho Romeovi a Julii z roku 1968, nádherném a poetickém zpracování s tou nejkrásnější Julií s tváří Olivie Hussey (trailer zde).

Valentýnská divoká karta – No dobře, tak těch filmů nebude tak úplně šest. Nejspíš stejně máte nějaký svůj oblíbený film o lásce a vězte, že právě 14. únor je dobrá příležitost si ho „beztrestně“ pustit, i kdyby to byl sebevětší kýč. Tak otevřete svá srdce a podívejte se znovu na Hříšný tanec, Moulin Rouge, Ducha, Amélii z Montmartru, Titanic, Město andělů… prostě na cokoli, co vám udělá dobře.