Krakov je druhé největší město v Polsku s třičtvrtěmilionem obyvatel. A také to je druhé obchodní centrum, do kterého se rozhodli majetkově vstoupit pionýři investičního bankovnictví v Česku, skupina Wood & Co. Nákupní středisko v pražských Bohnicích z roku 2013 koupili od liberecké stavební firmy Syner Group, jejího spoluzakladatele Petra Syrovátka a severočeského realitního podnikatele Karla Zetky.
„Nemovitosti nám dělají radost. Tato akvizice je pokračováním trendu, daří se nám pro naše investory přinášet opravdu zajímavé zhodnocení. Obchodní centrum Krakov je specifické, má hodně komunitní ráz, ale je velmi úspěšné,“ řekl Forbesu k transakci Jan Sýkora, jeden ze tří majitelů Wood & Co. Cenu transakce ani jedna ze stran nezveřejnila, dá se ale předpokládat, že se pohybovala mírně nad miliardou korun.
Společnost obchodní dům koupila prostřednictvím svého česko-slovenského realitního fondu zaměřeného na retailové nemovitosti. V něm už má jedno z největších obchodních a administrativních center v Praze, komplex Galerie Harfa a Office Park Harfa hned vedle O2 areny.
„Do obchodního Centra Krakov zavítá ročně více než čtyři miliony návštěvníků. Jedná se o novou a moderní budovu s dlouhodobými nájemníky z řad významných společností,“ dodal Marek Herold, portfolio manažer investičních fondů Wood & Company.
Obchodní centrum Krakov disponuje přibližně 15 tisíci metry čtverečních prodejních ploch a na rozdíl od Palladia nebo zličínské Metropole je určeno především obyvatelům žijícím v okolí, čemuž odpovídá i skladba nájemníků. V desetiminutové dojezdové vzdálenosti od Krakova žije zhruba 120 tisíc lidí.
„Když jsme Krakov několik let zpět přebírali, jednalo se o neudržovanou budovu v chátrajícím stavu. Rozhodnutí o nové výstavbě tak bylo velmi odvážné a načasování chvíli po krizi nám příliš nehrálo do karet,“ zavzpomínal v tiskové zprávě na svůj vstup do Krakova spolumajitel Syneru Petr Syrovátko. Původní budova, kterou se svou firmou přestavěl a rozšířil, byla ze 70. let.
Syrovátko je blízkým známým nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Oba pocházejí z Liberce a jejich firmy – Syrovátkův Syner a Kellnerův Home Credit – jsou hlavními sponzory libereckého hokejového klubu HC Bílí tygři Liberec. Syrovátko je také spoluvlastníkem provozovatele mýtného systému na Slovensku SkyToll, který pomáhal Kellnerovu CzechTollu vyhrát tuzemský tendr.
Pro Sýkoru a jeho obchodní partnery Vladimíra Jaroše a Lubomíra Šoltýse jsou nemovitostní investice aktuálně jednou z priorit. Fond Wood & Co. vlastní a spravuje dva podfondy, které jsou otevřené novým investorům. Jeden je zaměřený na retailová centra, druhý na kancelářské budovy – těch už vlastní pět v Česku a na Slovensku, patří mezi ně Aupark Tower, Westend Tower, Lakeside Park a BBC 5 v Bratislavě a Hadovka Office Park v pražských Dejvicích.
Kromě Harfy a Krakova prošel portfoliem Wood & Co. ještě jeden obchodní dům – spolu s internetovými podnikateli Janem Bartou, Dušanem Šenkyplem a Davidem Holým ze skupiny Pale Fire Capital, kteří stáli třeba za portálem ePojištění.cz, koupili na konci roku 2016 pražské centrum u ruzyňského letiště Šestka. Po roce a čtvrt ho ovšem se ziskem prodali dalším investorům.
Jen tak na závěr: Ptáte se, proč se obchoďák v Bohnicích jmenuje Krakov? Stačí se podívat do mapy. Všechny okolní ulice jsou pojmenované po známých polských městech, najdete tam Lodžskou, Poznaňskou, Vratislavskou, Sopotskou nebo Štětínskou. Na Krakov se ale nedostalo, protože po něm je pojmenovaná jedna z uliček vedoucích z Václavského náměstí.