Jan Sýkora je jedním z pionýrů českého investičního bankovnictví, spolu s Vladimírem Jarošem a Ľubomírem Šoltýsem totiž vlastní přední regionální investiční banku Wood & Company.

Společně učili nejen Čechy investovat na burze, pomohli přivést zahraniční kapitál do bývalého východního bloku a dnes se bohatým starají o to, aby byli ještě bohatší.

Na cestě za tím, aby se stal největším středoevropským obchodníkem s akciemi, Sýkoru (na úvodní fotografii vpravo) inspirovala kniha o legendárním britském premiérovi Winstonu Churchillovi, který razil jednoduché heslo – nikdy se nevzdávat.

Čtěte také: Kniha, která naučila Petra Ludwiga, jak být dlouhodobě úspěšný

Co? Martin Gilbert – Churchill: Život.

Proč? „Jednoduše proto, že život politika a mého hrdiny Winstona Churchilla je nesmírně inspirativní.“

Kdy? „Myslím, že v roce 2013.“

Co konkrétně vás zaujalo? „Coby hlavní tezi vnímám tu o síle lidské vůle, tedy nikdy se nevzdávat a bojovat za základní lidské hodnoty. I v našem byznysu jsme byli párkrát ve složité situaci, ale zatím, stejně jako Winston, jsme se nikdy nevzdali.“

Jak? „Miluji čtení, bohužel se poslední dobou trochu odbývám, kombinuji e-booky, audioknihy a papír. Nicméně myslím, i s ohledem na nové medicínské poznatky, že se budu k papíru vracet. Četl jsem, že elektronické čtečky údajně nejsou zdravé.“

Jestli vás zajímá, čím se oproti klasickému byznysu vymyká společnost Wood & Company, která zaměstnává tři stovky lidí a ročně zobchoduje cenné papíry za 30 miliard eur, kupte si zářijový tištěný Forbes.