Po půlročních námluvách s investory uzavřel brněnský patriot a miliardář Igor Fait upisovací období svého druhého investičního fondu Jet 2.

Podařilo se mu do něj získat přesně 3,985 miliardy korun od více než 160 firem a zámožných jednotlivců. S tímto kapitálem se zaměří na nákup průmyslových společností v regionu střední a východní Evropy.

Čtěte také: Andrej Babiš se dočkal. Téměř každý druhý rohlík v Česku bude z Agrofertu

„Je to perfektní částka, mám radost. Peněz je na trhu relativně hodně, ale jak se všemu daří, tak s nimi každý má své plány a není tak jednoduché je získat,“ uvedl Igor Fait pro Forbes s tím, že Jet 2 se aktuálně stal největším českým private equity fondem, jenž je otevřený širšímu spektru kvalifikovaných investorů.

To jsou ti, kteří mohou vložit minimálně milion a více. Plány byly přitom původně ještě o něco větší, Fait cílil na pět miliard korun. Lidé, kteří mu peníze svěřili, teď každopádně čekají, že v horizontu osmi až deseti let nakoupí, ozdraví a zase prodá dost zajímavých firem tak, aby na konci zůstal co největší zisk.

Správcovská společnost Jet Investment, jejímž je Igor Fait zakladatelem, už s tím má zkušenosti od roku 1997. Zároveň třetím rokem vládne nad fondem Jet 1, který vlastní například Strojírny Poldi, třebíčského dodavatele energetických celků PBS Industry nebo MSV Metal Studénka, jenž vyrábí díly pro železnici.

Za tuto dobu dosáhl fond ročního zhodnocení 13,5 procenta a Jet Investment slibuje, že s „dvojkou“ by to mělo být podobné. Vysoké zhodnocení je pochopitelně vykoupené velkou mírou rizika, vylepšení nakoupených firem se nemusí povést nebo se jejich prodej může trefit do doby krize.

Zobrazit celý žebříček »

Proto mají oba fondy něco jako dvouleté ochranné období, po něž mohou prodlužovat naplánovaný exit, aby se nedostaly pod tlak prodat za každou cenu.

„Budeme se orientovat na majoritní účasti v malých a středních podnicích v oborech, jako jsou strojírenství, automotive, alternativní zdroje energie, speciální chemie nebo železnice. Velkou budoucnost vidím v oblasti moderních kompozitních materiálů,“ říká Igor Fait, jehož majetek Forbes pro letošek odhaduje na 2,5 miliardy korun.

Na jedné straně může jít podle něj o podniky v insolvenci, jako byla před osmi lety Kordárna, kterou Jet Investment letos v říjnu prodal thajské Indorama Ventures, nebo o stabilní podniky, které ovšem vyžadují pro svůj další růst investorský impulz zvenčí. „Už pracujeme na dvou zajímavých nákupech v Česku, přičemž jeden je opravdu velký. I když se to možná nezdá, příležitosti tady jsou,“ dodává muž, který začínal jako obchodník s cennými papíry, postupně se vypracoval k vlastní investiční společnosti a v Brně patří k velkým mecenášům především výtvarného umění.

Zajímavé je, že do fondu Jet 2 poprvé ve velkém investovaly také banky či pojišťovny. Instituce tak na upsané čtyři miliardy korun přispějí 28 procenty. Dalších 15 procent z celkového objemu představuje vklad partnerů Jet Investment včetně Igora Faita, kteří se tak na investicích budou podílet vlastními penězi. Jet 2 si vzal na nákupy průmyslových podniků tři roky.