skip to main content
Miliardáři

Finišuje stavba jedné z největších plachetnic na světě. Víte, komu patří?

Minulý pátek se objevily fotografie z holandské loděnice, které okamžitě rozproudily vzrušené internetové debaty mezi fanoušky mořeplavby po celém světě. A snímky rozhodně nenechaly chladné ani obdivovatele luxusu – či kritiky miliardářské marnivosti.

Světlo světa poprvé spatřil dosud nedokončený projekt společnosti Oceanco s pracovním názvem Y721. Co to bude, až to bude? Největší jachta, která kdy byla v Nizozemsku postavena, a jedna z největších soukromých plachetnic planety.

Oceanco Y721 na délku měří 127 metrů, má tři patra a po dokončení se z paluby budou tyčit celkem tři stěžně. Budoucí majitel lodi za ni údajně zaplatil půl miliardy amerických dolarů.

Společnost Oceanco dosud nezveřejnila, pro jakou konkrétní osobu zakázku vyrábí. Je ovšem veřejným tajemstvím, že obří plachetnice, která má být poprvé spuštěna na vodu již příští rok, bude říkat pane momentálně druhému nejbohatšímu člověku planety, Jeffu Bezosovi.

Společnost Oceanco, která pro Bezose loď staví, je soukromý stavitel jachet na zakázku, konstruující plně výtlakové jachty v délce přesahující osmdesát metrů. Od svého založení v roce 1987 společnost postavila již třiatřicet superjachet, včetně slavné Black Pearl, kterou nyní projekt Y721 sesadí z druhého místa největších soukromých plachetnic.

Společně s Y721 převezme Bezos i takzvanou stínovou jachtu. Ta poveze posádku a personál, poskytne další prostor pro meetingy a zábavu a bude hostit všechny ostatní miliardářské hračky, včetně vrtulníku, který na plachetnici přistát nemůže.

O tom, že Bezos investoval 500 milionů dolarů do nového luxusního zaoceánského plavidla, informoval americký autor Brad Stone, jehož poslední kniha Amazon Unbound popisuje vznik a budování Bezosova impéria. K fotografiím Oceanco Y721 se autor vyjadřoval také na Twitteru.

Oceánům však Bezos panovat nebude – největší soukromou plachetnicí nadále zůstane Sail Yacht A z roku 2017, jejímž věhlasným designérem francouzského původu je Philippe Starck. Robustní jachta futuristického vzhledu pochází z německé loděnice společnosti Nobiskrug.

Reklama

Odhaduje se, že za tohoto větrem i motory poháněného obra zaplatil ruský magnát Andrej Melničenko 500 až 600 milionů dolarů.

Sail Yacht A | Foto KarleHorn & Waldi

Hlavní stěžeň megajachty je vysoký 91,4 metru a je tak mohutný, že se na jeho vrcholu dokonce nachází malý vyhlídkový pokoj. V kýlu lodi je zase zabudován největší monolit ze zakřiveného skla, který byl kdy vyroben, a hostí pozorovatelnu podmořského života.

Fotografie interiéru Sail Yacht A nenajdete. Video natočené nadšencem z dronu ale odhalí ohromné nádvoří, které se uprostřed paluby nachází. Jachta má celkem osm podlaží.

Čím vším se oproti Sail Yacht A pochlubí nová hračka Jeffa Bezose, není jisté, a pokud nepatříte mezi přátele krále Amazonu, nejspíš se o luxusu, který loď v interiéru ukryje, ani nedozvíte.

Ani jedna zaoceánská miliardářská chlouba však nedosahuje délky úplně nejdelší plachetnice na světě. Ta sice není soukromá, ale od zádi k přídi měří celkem 162 metrů.

Flying Clipper | Foto Monique Allard Jobé

Flying Clipper je replikou lodi France II, která byla v roce 1911 zkonstruována v loděnici La Gironde v Bordeaux. Jachta má pět palub s ubytováním pro 450 osob, 300 cestujících ve 150 luxusních kajutách a 74 kajut pro 150 členů posádky.