Firmě Magna Cartech, která v Českých Velenicích vyrábí díly pro automobilový průmysl, stouply loni meziročně tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží o 23 procent na 4,74 miliardy korun. Zisk po zdanění klesl o necelých šest procent na 143,6 milionu. Provozní zisk klesl firmě meziročně o 54 procent na 97,4 milionu. Zakázky se vrátily k objemům dob před pandemií, rok ale negativně ovlivnily dražší energie a vyšší náklady. Vyplývá to z výroční zprávy firmy, která zaměstnává přes tisíc lidí.

Loni zaznamenala firma meziročně kladný trend ve světové výrobě aut. „Zakázky od našich největších odběratelů se vrátily k očekávaným objemům po letech ovlivněných pandemií covidu a nedostatkem polovodičů. Bohužel rok 2022 byl velmi negativně ovlivněný vojenskou operací na Ukrajině,“ uvedla firma.

Zdražily energie, vzrostla inflace i náklady na materiály. Společnost situaci řešila s odběrateli a koncem loňského roku se s nimi dohodla na kompenzacích inflace, uvedla. Ani loni se zatím ale nedostala na předcovidová čísla, když v roce 2019 utržila 5,19 miliardy korun a čistý zisk dosáhl téměř 200 milionů. Na tržbách se loni z osmdesáti procent podílely zakázky do zahraničí.

Letos zvedla společnost tarifní mzdy dělníků o sedm procent. „Zaměstnavatel navíc garantoval výplatu výkonnostní prémie v minimální výši patnáct tisíc korun na zaměstnance v červnu a osm tisíc korun v listopadu 2023. Tyto prémie mohou být i navýšené s ohledem na hospodářský výsledek společnosti,“ sdělila již dříve za odborový svaz Kovo Pavlína Jirková. Průměrnou mzdu firma neuvedla.

Magna Cartech v Českých Velenicích patří do divize Cosma International, která lisuje a svařuje plechové díly karoserií. Firma vznikla v roce 1994, sídlí v českovelenickém hospodářském parku. Loni zaměstnávala v průměru 937 stálých a 123 agenturních zaměstnanců. Kmenových pracovníků o třicet přibylo, agenturních téměř o šedesát ubylo, vyplývá z výročních zpráv. Převážná část produkce míří do zahraničí, hlavně pro Volkswagen, BMW a společnosti z koncernu. Z českých odběratelů patří mezi nejvýznamnější Škoda Auto.

Firma je součástí koncernu Magna International se sídlem v Kanadě, který dodává díly pro automobilový průmysl. Zaměstnává přes 168 tisíc lidí. Loni měl koncern obrat 37,8 miliardy dolarů (asi 850,5 miliardy korun).