Česko letos více otevře svůj pracovní trh Filipíncům. Zatímco ještě předloni u nás pracovaly jen zhruba čtyři tisíce obyvatel tohoto ostrovního státu v jihovýchodní Asii, tento rok přijdou velké změny. Letos by o pracovní vízum v Česku mohlo požádat až 10 300 Filipínců.
A tuzemští manažeři tuto změnu rozhodně vítají. Potvrzují totiž, že když už se jim podaří vyřídit zdlouhavý vízový proces, získávají většinou bezproblémové zaměstnance na místa, která by jinak zůstala neobsazená.
„Máme otevřeno zhruba padesát pozic každý měsíc a chceme na ně ty nejlepší,“ říká Petra Slabá, ředitelka lidských zdrojů sítě Orea Hotels & Resorts k tomu, proč už nějakou dobu v jejich hotelových kuchyních vaří filipínští kuchaři Raymond, John, Ronnel nebo Jose.
Filipíny se stále ještě nevzpamatovaly z ekonomické krize a řada tamních mužů hledá způsob, jak zabezpečit rodinu. Klidně i v deset tisíc kilometrů vzdálené Evropě.
„Z kulturního hlediska jsou to převážně křesťané, a proto jim pracovní prostředí vyhovuje. Navíc umějí dobře anglicky,“ vypočítá Petra Slabá, proč se jim díky Filipíncům daří kritický nedostatek lidí alespoň částečně snižovat.
„Naši filipínští kolegové jsou obvykle velmi skromní lidé a nemají speciální nároky, ale osvědčilo se nám rovnou je vybavovat zimním vybavením, čepicemi, bundami a rukavicemi, protože i přes upozornění na českou zimu je reálné setkání s naším evropským počasím obvykle problém. Zvláště na Vysočině, kde je jeden z našich hotelů,“ dodává Slabá.
Vláda navýšila kvóty pro zaměstnance od ledna o tři tisíce lidí, v květnu to pak bude dalších pět tisíc míst. Celkově by tak mělo jít jen za letošek o 10 300 pracovních povolení.
„Nicméně si dovedeme představit další navýšení kvót, jelikož poptávka po těchto zaměstnancích neustále roste,“ potvrzuje Tomáš Dvořák, PR manažer Svazu průmyslu a obchodu.
Firmy se nicméně potýkají s tím, že když už se s budoucím zaměstnancem dohodnou, uplynou další měsíce, než může skutečně nastoupit. „Vízový proces trvá velmi dlouho, kvóty jsou nízké a české firmy musí čekat na tyto pracovníky třeba i rok,“ říká Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup.
Vedle hotelnictví firmy poptávají Filipínce i na extrémně nedostatkové pozice v průmyslu, jako jsou svářeči, montážní dělníci nebo brusiči.
„V plzeňském závodě společnosti Škoda Group pracuje téměř třicet zaměstnanců z Filipín na pozicích svářeč a operátor elektrotechnické výroby. Součástí týmu se stali počátkem roku 2022 a rychle se zapracovali. Všem našim zaměstnancům z ciziny pomáháme s aklimatizací a jinak tomu nebylo ani s našimi kolegy z Filipín, kteří, věříme, budou v našich řadách pracovat i v dalších letech,“ říká Jan Švehla za Škoda Group.
Po Ukrajincích se tak Filipínci na českém pracovním trhu stali nejrychleji rostoucí národností nepocházející z Evropské unie. „Jejich počet poskočil za poslední období ze čtyř na šest tisíc lidí. Naproti tomu z Česka postupně odchází Rumuni, Bulhaři a Srbové, protože rozdíl v příjmech už pro ně není tak zajímavý,“ dodává Halbrštát.
Nejpočetnější skupinou cizinců na našem pracovním trhu však zůstávají jednoznačně Slováci, kterých je aktuálně přes 215 tisíc. Na druhém místě jsou Poláci (téměř 50 tisíc) a třetí nejpočetnější skupinou jsou Rumuni (46 tisíc).