Na přelomu roku 2022 a 2023 jsme narazili na dno, v průběhu loňska jsme se od něj začali odrážet. Těmito slovy shrnují bankéři současnou situaci na hypotečním trhu a obecně na trhu s úvěry na bydlení.

Podle aktuálních údajů Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny poskytly loni banky klientům úvěry na bydlení za pouhých 172 miliard korun, z čehož 138 miliard korun tvořily hypotéky.

Nabízí se samozřejmě srovnání s předchozími lety. Ještě v roce 2021 dosáhly úvěry na bydlení v Česku 540 miliard korun. O rok později už to bylo jen 217 miliard. A jak už jsme zmínili, propad se nezastavil ani loni.

„Trh hypotečního financování bydlení bohužel klesl, meziročně o patnáct procent. Na začátku roku byl pokles opravdu masivní, ale v průběhu roku došlo ke zlepšení. Takže se zdá, že to nejhorší máme za sebou,“ shrnuje aktuální situaci na trhu Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Pokles hypoték způsobily faktory, které se do loňského roku přelily ze závěru roku 2022. „Na začátku loňského roku vrcholilo období vysoké inflace a bylo vidět, že spotřebitelé odkládají své nákupy nemovitostí,“ vysvětluje Vašek.

Druhým důvodem, který s inflací přímo souvisí, byly úrokové sazby, jimiž Česká národní banka spolu s dalšími omezeními hypoték na inflaci reagovala. Zatímco v roce 2021 byla průměrná úroková sazba někde na úrovni 2,5 procenta, na konci loňského roku už se pohybovala i kolem 5,8 procenta.

A třetí ingrediencí do koktejlu pádu hypoték byly také ceny nemovitostí. Ty po dlouhých letech růstu v průměru mírně poklesly. „Pokud klesá cena toho, co chcete koupit, je pro vás výhodné počkat. Při vysokých úrokových sazbách, inflaci a klesajících cenách klienti nákup zkrátka odložili,“ dodává Vašek.

Podle HB Indexu, v rámci něhož ČSOB sleduje vývoj cen nemovitostí založený na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, byly na konci loňského roku ceny bytů v Česku o 6,2 procenta nižší než na konci roku 2022. Zároveň bylo ale mezikvartálně patrné zpomalení poklesu, takže je patrné, že se loni ode dna odrazily nejen hypotéky, ale i ceny bytů.

K tomu se letos očekává další pokles inflace, přičemž ČSOB pracuje s odhadem, že se inflace dostane na 2,9 procenta. Predikce ministerstva financí jsou o něco opatrnější a pro letošní rok předpovídají, že inflace bude sice výrazně nižší než loni, stále se ale po většinu roku bude držet nad třemi procenty.

„Vzhledem ke klesající inflaci by se měly snižovat úrokové sazby, otázka je jakým tempem a jak rychle. Naše očekávání je pozvolné a předpokládáme, že by mohly úrokové sazby letos klesat ze současných 5,67 procenta někam nad čtyři procenta,“ shrnuje Miroslav Zetek, místopředseda představenstva Hypoteční banky.

„Uvidíme, co se bude dít, nemyslím si, že se sazby podívají pod čtyři procenta, ale rozhodně budou začínat čtyřkou,“ dodává k tomu Martin Vašek.

Vzhledem k tomu, že se ale postupně projevují i další zmírnění pravidel pro poskytování hypoték, bude podle něj sílit poptávka po koupi vlastního bydlení, a tedy i po hypotékách a úvěrech ze stavebního spoření. „Celkově by se tak úvěry mohly letos vrátit nad 200 miliard,“ říká Vašek.