Život je vyšší kategorií než plán. Své o tom ví David Šiška, šéf internetového prodejce designových bytových doplňků a dnes už i celého nábytku Bonami.cz a také člen letošního ročníku žebříčku talentovaných mladých Čechů Forbes 30 pod 30.

Davidovi se i přes počáteční neúspěch se startupovým projektem Universator v kariéře daří. Díky zmíněnému „fuck-upu“ se poznal s jedním ze zakladatelů a partnerů investiční skupiny Miton Ondřejem Raškou a i díky tomu dnes může vést e-shop, který letos plánuje na tržbách překonat 700 milionů korun.

„Je to kombinace více faktorů,“ říká David k růstu Bonami. Vede jej od května loňského roku a za tu dobu s ním stihl expandovat po zemích střední a východní Evropy, naposledy se tak stalo v Rumunsku. „Na příští rok se chystáme opět (k expanzi), zvažujeme nyní Maďarsko a Bulharsko,“ říká v podcastu.

Radost z kariérního posunu a růstu byznysu mu ale před třemi lety zkazila zpráva o jeho zdravotním stavu.

„Na ulici jsem zničehonic spadl, ztratil na chvíli vědomí, ale vůbec to neřešil. Po dvou letech, kdy se to stupňovalo a už se to stávalo každý týden, jsem šel k doktorovi,“ vzpomíná David na dobu, kdy mu byl diagnostikován nádor na mozku.

O svém stavu řekl jen svým nejbližším a partnerům z Mitonu, až letos na konci října se se vším svěřil na blogu. „I kdyby můj příběh měl pomoct jen jednomu člověku, pak to má smysl.“

Davidovi se samozřejmě během posledních let vlivem zjištěné diagnózy změnily hodnoty. „Uvědomil jsem si více věcí. Hodně jsem se soustředil na výsledek, na růst, na rozvoj. A ne tolik jsem se zajímal o vztahy, neposlouchal jsem své tělo a zdraví. V tom jsem se rozhodně změnil,” vypočítává.

A i když už podstoupil operaci a nádor je v posledních letech po kontrolou, stal se z něj také velký zastánce možná trochu tabuizovaného tématu – eutanazie. „Já jsem určitě pro, i když je to těžké téma. Pro mě je strašně důležitá a hodnotná svoboda v životě. A pokud mi někdo říká, jakým způsobem mám ze světa odejít, tak mi to přijde špatně,“ říká ve Forbes 30 pod 30 podcastu.