„Snažím se udělat aspoň jednu chybu denně, to tě posune nejvíc,“ říká Vítek Ježek. Těžko říct, kolik těch chyb on sám reálně stihne, ale úspěšných věcí zvládne dělat dost. Má „na svědomí“ růžová kola, růžové koloběžky (ale taky růžová košťata a v zimě růžové sáňky), které půjčuje jeho bikesharingová společnost Rekola a které momentálně můžete potkat v pěti městech – v Praze, Brně, Olomouci, Českých Budějovicích a Teplicích. A Vítek se svými se společníky už se rozhlíží za hranice Česka, kam jejich službu rozšířit dál.

„Bikesharing je o veřejném prostoru, lidi si víc všímají věcí kolem sebe,“ konstatuje Vítek. A to je to, co ho hodně baví: aktivně se zajímat o to, co se děje kolem nás. I z toho důvodu taky patří do páté generace recesistické skupiny Děsír (zkratka pro Děti sídlištní recese). Tahle společnost na oživení veřejného prostoru pořádá zábavné akce jako Bingo v metru nebo Úklid tramvaje. „Ale pravda je, že poslední měsíce jsem Děsír trochu zanedbával, budeme muset zase něco vymyslet,“ kaje se s úsměvem.

Není divu, že možná trochu nestíhá. Vedle ostatních aktivit ještě šéfuje firmě na výrobu webových stránek a aplikací manGoweb. A když má čas, jede na výlet na kole. Ale nedává si jen nějaké to kolečko na kraj Prahy a zpět, na kole už se vypravil třeba do Kodaně, Paříže nebo Istanbulu.

Vítek Ježek byl hostem pátého dílu ze série podcastů, které věnujeme našemu letošnímu výběru mladých a nadaných Čechů Forbes 30 pod 30.

Foto: Marek Eiba

Poslechněte si i další z Forbes podcastů zde.